Giżycko: nowatorski zabieg urologiczny wykonany metodą laparoendoskopową

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 07 stycznia 2019 14:37

W Szpitalu Giżyckim zastosowano nową metodę przeprowadzenia operacji usunięcia zwężenia połączenia moczowodu ze wstawką jelitową przy odprowadzeniu moczu sposobem Brickera, po wcześniej wykonanej cystektomii.

Giżycko: nowatorski zabieg urologiczny wykonany metodą laparoendoskopową
zabieg został wykonany metodą laparoendoskopową poprzez pojedynczy port (TriPort) z dostępu przezjelitowego. Fot. materiały prasowe Szpitala Giżyckiego

Zabieg - jak podał Szpital Giżycki w Giżycku - został wykonany dwuetapowo przez prof. Marka Roslana i dr. Wiesława Kotarskiego wraz zespołem specjalistów, metodą laparoendoskopową poprzez pojedynczy port (TriPort) z dostępu przezjelitowego. Wcześniej dokonano przeprowadzenia cewnika moczowodowego od miedniczki chorej nerki do wstawki jelitowej Brickera.

Zabieg - jak podano w informacji dla mediów - jest pierwszym wykonanym nową metodą. Dotychczas tego typu zabiegi były wykonywane poprzez klasyczne otwarcie jamy otrzewnowej i rewizje zespolenia. Różnica między tradycyjną a nową metodą jest podobna do tego czym różni się operacja na otwartym sercu i operacja przy pomocy cewnika wprowadzanego do serca aortą .

"Dzięki tej nowej metodzie uniknęliśmy operacji otwartej i związanej z nią ryzyka powstania przetoki jelitowej. Przy zastosowaniu tej metody, zamiast dwóch lub trzech worków stomijnych, wystarcza jeden, czyli tak jak po cystektomii sposobem Brickera, która jest podstawową metodą operacyjnego leczenia raka pęcherza moczowego" - powiedział dr Wiesław Kdotarski, cytowany w informacji dla mediów, przekazanej przez Szpital Giżycki.

Nową metodę zastosowano do zoperowaniu pacjentki w wieku 65 lat. Osiem lat temu została u niej wykonana cystektomia metodą Brickera. Od dwóch lat ma przetokę nerkowa lewą z powodu zwężenia moczowodu z wstawka jelitową.

W przeprowadzeniu operacji, pomysłodawcę takiego rozwiązania dr. Wiesława Kotarskiego, wspierał dr hab. Marek Roslan, prof. nadzw. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, kierownik Kliniki Urologii.  Prof. Roslan jest pionierem operacji przez pojedynczy port.

"Gratuluję zespołowi dr. Wiesława Kotarskiego. To kolejny dowód na to, że nasz objęty restrukturyzacją szpital działa bardzo sprawnie" - powiedziała Agnieszka Biała, zarządca przymusowy Szpitala Giżyckiego, w którym po udanej restrukturyzacji sądowej, kontynuowany jest obecnie proces naprawczy

W Polsce wykonuje się rocznie około 30 zabiegów tego typu. Do ich przeprowadzenia można byłoby zastosować nową, wielokrotnie mniej inwazyjną metodę zastosowaną po raz pierwszy w Szpitalu Giżyckim. Dzięki metodzie można zmniejszyć ryzyko powikłań pooperacyjnych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum