Ginekolodzy: krwotoki okołoporodowe nadal zabijają

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 września 2010 13:00

Prawie jedna trzecia z ponad 630 kobiet, które w ciągu minionych prawie 20 lat zmarły w Polsce z przyczyn położniczych, straciła życie z powodu krwotoku okołoporodowego.

Ginekolodzy: krwotoki okołoporodowe nadal zabijają
Temat „Stany naglące w położnictwie i ginekologii” to główny problem poruszany na sympozjum Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, które rozpoczęło się 17 września 2010 r. w Tychach. Większość referatów dotyczy tego, jak radzić sobie w nagłych sytuacjach, gdy zagrożone jest życie matki i dziecka.

W przeciwieństwie do innych krajów Europy, w Polsce główną przyczyną zgonów z przyczyn położniczych są właśnie krwotoki, a dopiero w dalszej kolejności zakażenia, nadciśnienie i zatory oraz inne powody. W innych krajach europejskich proporcje są zdecydowanie inne – dominuje nadciśnienie i zatory, a krwotoki i zakażenia są na kolejnych miejscach.

– Analiza przypadków z ostatnich lat pokazuje, że krwotoki okołoporodowe niezmienne są najczęstszą przyczyną umieralności kobiet rodzących i nie widać tu tendencji spadkowej. Prowadzi to do wniosku, że aby zmniejszyć umieralność, należy bardziej skupić się na opanowaniu tego zjawiska – ocenił prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Jak zaznaczył, przyczyną prawie połowy krwotoków jest łożysko.

– W tego typu przypadkach to łożysko zabija kobiety. Reakcja lekarza musi być błyskawiczna. Pacjentka z krwotokiem powinna być natychmiast kierowana na ultrasonografię i operowana – powiedział profesor.

Jego zdaniem, diagnostyka stanu łożyska jest kluczowa, by krwotoki przestały być najczęstszą przyczyną zgonów okołoporodowych, a umieralność rodzących kobiet znacząco spadła.

– Okołoporodowy zgon matki to dramat rodziny, ale i dramat lekarza i całego oddziału – podkreślił prezes Towarzystwa.

Według prof. Poręby, w wielu przypadkach konieczna jest poprawa organizacji pracy oddziałów porodowych, aby w trudnych przypadkach możliwa była natychmiastowa reakcja. W jego opinii, lekarz powinien błyskawicznie znaleźć się przy pacjentce, od razu dostępny musi być ultrasonograf i odpowiednie leki.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum