Geriatria - w nią też warto inwestować?

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 23 września 2013 11:35

- W szpitalu, współpracując z instytutami naukowo-badawczymi chcemy proponować takie praktyczne rozwiązania dotyczące przedmiotów codziennego użytku i sprzętów, które mogą być wykorzystane przez producentów - mówi nam dr Jarosław Derejczyk, konsultant wojewódzki w dziedzinie geriatrii, dyrektor rozbudowywanego Szpitala Geriatrycznego w Katowicach.

Geriatria - w nią też warto inwestować?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Rynek Zdrowia: - Rozbudowa Szpitala Geriatrycznego w Katowicach przez prywatnego inwestora, to bardzo dobra wiadomość, bo geriatria uważana jest za zaniedbaną dziedzinę medycyny. Czy jednak taki jednoprofilowy szpital będzie w stanie się bilansować? Tu nie ma mowy o rodzynkach wyjmowanych z tortu świadczeń...

Jarosław Derejczyk: - W naszym systemie ochrony zdrowia nie funkcjonują promesy będące przyrzeczeniem kontraktu, dlatego poziom finansowana szpitali czy oddziałów geriatrycznych przez płatnika w przyszłości jest rzeczywiście pewną niewiadomą. Stąd dla inwestorów geriatria pozostaje nieatrakcyjna produktowo.

Właściciel szpitala - EMC Instytut Medyczny, wyszedł jednak z założenia, że w ramach Grupy można podjąć ryzyko inwestowania w geriatrię. Stawiamy na różne źródła przychodów, także na te poza kontraktem z NFZ. Część rehabilitacyjna szpitala zostanie szeroko udostępniona dla pacjenta komercyjnego.

Zakładamy, że projekt ma duże szanse powodzenia, o ile postawimy na komplementarność opieki nad ludźmi starszymi i współpracę z nauką - politechniką, instytutami.

Celem jaki sobie stawiamy jest opracowanie i wdrożenie dobrego modelu opieki nad pacjentem wieku 85+. Na całym świecie znana jest prawda, że szpitale funkcjonujące według  dotychczasowych standardów, udzielając świadczeń pacjentom w sędziwej starości mogą jednocześnie doprowadzać u nich do uszkodzeń. Nam chodzi o jakość procedur, wskazanie rozwiązań zapobiegających powikłaniom hospitalizacji u pacjentów w zaawansowanej starości, które można będzie zastosować powszechniej, najpierw w szpitalach Grupy EMC, a potem i w innych szpitalach w kraju.

- Szpitale szkodzą osobom starszym?

-  Czasami tak. Najbardziej typowym przykładem uszkodzeń powstałych w szpitalu u ludzi starszych są upadki, odleżyny, zakażenia i majaczenia generowane w trakcie pobytów na oddziale.

Jeśli zespół majaczeniowy nie jest leczony i trwa przez kilka dni, to bezpowrotnie może zniszczyć samodzielność i sprawność poznawczą chorego seniora. Z kolei odleżyny stwarzają na tyle poważne zagrożenie, że 2-krotnie zwiększają ryzyko zgonu. Wiadomo też, że starszy człowiek z trudem odnajduje się w nowym dla siebie otoczeniu w szpitalu.

Osoby błądzące, wędrujące w nocy, wychodzące z oddziału, chodzące niepewnie, jeśli trafią w środowisko bez właściwej kadry lekarskiej, psychologicznej, rehabilitacyjnej i opiekuńczej oraz bez przygotowanej dla takich chorych przestrzeni szpitalnej narażone są na upadki. Tymczasem śmiertelność w grupie seniorów leczonych operacyjnie z powodu złamania bliższej nasady kości udowej w okresie roku po zabiegu wynosi od 13 do 49 proc. Można uznać, że co czwarty pacjent ze złamaną szyjką kości udowej umiera, a nie taki przecież był cel pobytu w szpitalu.

- Czyli nie dostrzegamy specyficznych potrzeb seniorów...

Wielu zdarzeń pogłębiających problemy zdrowotne i społeczne seniorów można uniknąć, jeśli zapewnimy im dostęp do prostych rozwiązań i sprzętu ułatwiającego codzienne życie. Człowiek starszy jest specyficznym pacjentem. Wymaga nie tylko operacji złamanego biodra czy leczenia nietrzymania moczu. Jest to też często osoba, która sama bądź jej opiekunowie - by nie zaprzepaścić wysiłku lekarzy - muszą pamiętać o sprawach prozaicznych. Potrzebne są buty, które dobrze trzymają się powierzchni, czy na przykład dobrze pracujący aparat słuchowy, samochód dostosowany do jazdy w 80 roku życia.

W szpitalu, współpracując z instytutami naukowo-badawczymi chcemy proponować takie praktyczne rozwiązania dotyczące przedmiotów codziennego użytku i sprzętów, które mogą być wykorzystane przez producentów. W naszym otoczeniu brakuje bowiem sprzętów, które są dostosowane do niepełnosprawności osób starszych. W szpitalu i powstających pracowniach chcemy gromadzić wiedzę opartą o wyniki badań, przydatną dla przemysłu. Producentom brakuje tej wiedzy.

Jesteśmy przekonani, że srebrny przemysł - jak zaczyna być nazywany sektor gospodarki produkujący na potrzeby seniorów - to obszar, który wkrótce zostanie zagospodarowany.

W centrum badawczo rozwojowym powstającym przy szpitalu zamierzamy też prowadzić, gdy zwrócą się do nas producenci, badania jakościowe certyfikujące wprowadzany na rynek sprzęt dla osób starszych.

Czytaj też. Katowice: EMC Instytut Medyczny rozbuduje Szpital Geriatryczny

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum