Geny związane z ostrą białaczką limfoblastyczną

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 18 sierpnia 2009 14:38

Niektóre warianty genów kodujących białka zaangażowane w rozwój białych krwinek zwiększają ryzyko zachorowania na dziecięcą ostrą białaczkę limfoblastyczną - ustalili naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii.

Geny związane z ostrą białaczką limfoblastyczną
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Mary Relling wraz z zespołem z St. Jude Children's Research Hospital w Memphis analizowała próbki DNA pobrane od 400 dzieci chorych na ALL (ang. acute lymphoblastic leukemia, ALL – ostra białaczka limfoblastyczna) i odkryła, że u większości z nich występują specyficzne warianty genów o nazwach ARIDB5 oraz IKZF1.

Niezależna grupa badawcza Richarda Houlstona z Institute of Cancer Research w Sutton badała inną grupę blisko 1000 dzieci chorych na ALL i również zaobserwowała istnienie wariantów genów ARIDB5 i IKZF1 związanych z chorobą.

Obydwa z tych genów kodują białka zaangażowane w dojrzewanie leukocytów – komórek, które są najczęściej uszkodzone podczas ostrej białaczki limfoblastycznej.

Ostra białaczka limfoblastyczna rozwija się w następstwie nabytego (nie dziedzicznego) uszkodzenia DNA rozwijających się komórek w szpiku kostnym. Szacuje się, że ALL stanowi około 80 proc. wszystkich ostrych białaczek u dzieci, i że jest to najczęstszy nowotwór złośliwy wieku dziecięcego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze