Gdynia: teraz "Nergal" zachęca do dawstwa szpiku

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia. • • 12 maja 2011 13:15

W ciągu dwóch ostatnich lat Fundacji DKMS Polska udało przekonać do idei donacji szpiku aż 129 tysięcy ludzi. Dzięki temu uratowano życie 50 chorym - tyle osób stało się rzeczywistymi dawcami. To w tym rejestrze znaleziony został dawca szpiku dla Adama Darskiego "Nergala".

Gdynia: teraz "Nergal" zachęca do dawstwa szpiku

W najbliższą niedzielę (15 maja) Fundacja DKMS Polska wraz z władzami miasta organizuje na gdyńskim Skwerze Kościuszki (w godz. 12-20) "Dzień Dawcy Szpiku dla Macieja i innych". Akcję wspiera Adam Darski “Nergal” - lider zespołu Behemoth. To dzięki jego historii zmagań z białaczką, przeszczepowi szpiku i medialnej popularności, wielu młodych ludzi zdecydowało się wpisać do rejestru potencjalnych dawców.

Na łamach Dziennika Bałtyckiego, Darski zapowiada, że będzie wspomagał akcje tworzenia rejestrów dawców szpiku: – Jestem namacalnym dowodem, że przeszczep szpiku może uratować życie. Choć to może brzmi groteskowo, uważam, że przystąpienie do rejestru potencjalnych dawców to społeczny obowiązek.

Jak mówi gazecie prof. dr hab. Andrzejem Hellmann, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku, poszukiwanie dawcy ma sens jeśli w narodowym rejestrze zapisanych jest przynajmniej 100 tys. dawców niespokrewnionych.
 
Więcej na:  www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum