Gdynia: szkolą czym jest Alkoholowy Zespół Płodowy

Autor: Rynek Zdrowia • • 15 października 2009 19:33

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Gdyni organizuje, prowadzone przez ekspertów szkolenia w ramach gdyńskiego Gminnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego dotyczącego FAS - Alkoholowego Zespołu Płodowego.

Spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży - nawet w niewielkich ilościach - jest szkodliwe. Po upływie pół godziny od  jego wypicia przez matkę, u płodu występuje takie samo stężenie  alkoholu.

Gdyński Gminny Program Edukacyjno-Terapeutyczny FAS – Alkoholowy Zespół Płodowy rozpoczął się 9 października tego roku. Jego celem  jest przeszkolenie specjalistów z diagnostyki i późniejszej terapii osób dotkniętych tym problemem oraz uświadamianie społeczeństwu zagrożeń płynących z faktu spożywania alkoholu przez kobiety w ciąży bądź  kobiety karmiące.

Program przygotował MOPS w Gdyni we współpracy z Grażyną Rymaszewską - prezesem fundacji Trzeźwość.

Program potrwa do 2011 roku i zakłada przeszkolenie pracowników  socjalnych, asystentów rodzin, psychologów, pedagogów MOPS, rodziców  zastępczych, opiekunów Rodzinnych Domów Dziecka, pracowników  placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także gdyńskich nauczycieli i  pedagogów, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, lekarzy pediatrów, ginekologów, położnych, pielęgniarek pediatrycznych i środowiskowych.

Zwieńczeniem programu ma być uruchomienie w Gdyni punktu specjalistycznej diagnozy i terapii dla dzieci dotkniętych FAS. Program finansowany jest ze środków gminnych przeznaczonych na profilaktykę  i rozwiązywanie problemów  alkoholowych.

Z danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych wynika, że ok. 30 proc. kobiet w ciąży pije alkohol, a 0,5 proc. z nich robi to codziennie. Każda kobieta, która spożywa alkohol w czasie ciąży naraża swoje dziecko na ryzyko wystąpienie różnego rodzaju wad rozwojowych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum