Gdynia: marynarze zachęcą i zarejestrują potencjalnych dawców szpiku

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 24 listopada 2009 10:59

Chcąc pomóc chorym na białaczkę, Marynarka Wojenna wraz z Fundacją DKMS Polska organizuje akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego.

W Wejherowie na wezwanie odpowiedziało blisko 1400 osób. Teraz czas na Gdynię. Akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego jest organizowana w Gdyni po raz pierwszy. Odbędzie się w środę 25 listopada w gdyńskim klubie „Riwiera” przy ul. Zawiszy Czarnego.

Zgłoszenia chętnych do tego, aby pomóc osobom chorym na białaczkę, przyjmowane będą od godz. 11 do 19. Dawcą szpiku może zostać zdrowa osoba w wieku między 18. a 55. rokiem życia. Przy rejestracji niezbędny jest dokument z numerem PESEL.

W akcji wezmą udział marynarze z gdyńskich jednostek Marynarki Wojennej, studenci Akademii MW, wolontariusze oraz wszyscy ci, którzy zdecydują się pomóc ludziom chorym na białaczkę.

Podczas akcji pobierana jest niewielka ilość krwi do badań genetycznych. Oznaczone w ich trakcie cechy zgodności antygenowej, trafiają do rejestru potencjalnych dawców. Gdy okażą się zgodne z kodem osoby, która czeka na przeszczep szpiku, zostaje się dawcą

Jedna z osób, która wzięła udział w podobnej akcji zorganizowanej w maju w Pucku, wiadomość o tym, że może zostać dawcą dostała już w sierpniu.

– W listopadzie oddałem komórki macierzyste. W szpitalu spędziłem jeden dzień, ale świadomość, że pomogłem komuś uratować życie jest bezcenna – mówi Dziennikowi Bałtyckiemu Mirosław Czaja.

Przeszczep szpiku może uratować życie chorym na białaczkę oraz inne choroby układu krwiotwórczego.

Szpik można przeszczepić jedynie pod warunkiem identyczności antygenów. Zatem im więcej potencjalnych dawców szpiku jest zarejestrowanych, tym większe są szanse na znalezienie odpowiedniego. W tej chwili w Polsce zarejestrowanych jest zaledwie ponad 60 tys. dawców szpiku.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum