Gdynia: gimnazjaliści z nadwagą i niską wydolnością

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2016 11:19

Jak pokazują zakończone właśnie trzyletnie badania przeprowadzone w gdyńskich gimnazjach, ponad 70 proc. gimnazjalistów ma nieprawidłową postawę, a 60 proc. problemy z wydolnością. Zaś co piąty ma nadwagę i nadciśnienie.

Co piąty gimnazjalista ma nadwagę i nadciśnienie. Fot. Fotolia

Jak informuje Gazeta Wyborcza, przesiewowe badania, które przed trzema laty ruszyły w gdyńskich gimnazjach i właśnie się kończą, to pierwszy etap ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych PoZdro!.

W ostatnich trzech latach w Gdyni przebadano w ten sposób 3799 gimnazjalistów, czyli 63 proc. całego rocznika. Wyniki badań są alarmujące. Nadwaga i otyłość występują u 21 proc. przebadanych. Podwyższone ciśnienie stwierdzono u 17 proc., dostateczna albo słaba wydolność fizyczna to problem blisko 60 proc. nastolatków. Nieprawidłową postawę ciała ma aż 73 proc., a problemy ze wzrokiem 10 proc.

O niepokojących wynikach informowani byli rodzice ucznia. Mogli udać się z dzieckiem na konsultacje do specjalistów: pediatry, psychologa, dietetyka i trenera odpowiedzialnego za ćwiczenia fizyczne. Taki dwuletni program wsparcia otrzymało 570 (15 proc.) spośród blisko 3800 przebadanych uczniów.

Więcej: www.gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum