Gdynia: ćwierć tysiąca uratowanych

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 16 czerwca 2010 15:59

Ratownicy z Gdyńskiej Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej od początku lat 90. wzięli udział 486 akcjach ratując zdrowie i życie 250 osób.

Gdynia: ćwierć tysiąca uratowanych

Ostania akcja zakończyła się 16 czerwca o trzeciej nad ranem.

Wojskowi ratownicy przystąpili do operacji podjęcia poszkodowanego mężczyzny z promu „Lisco Gloria”. Litwin połknął amoniak i doznał poparzeń układu pokarmowego. Śmigłowiec W3-RM Anakonda przetransportował go na lotnisko w Babich Dołach, gdzie mężczyznę (w stabilnym stanie) przekazano lekarzom z pogotowia ratunkowego.

Była to piąta w tym roku akcja ratownicza. Nie zawsze kończą się one jednak sukcesem. 12 czerwca w Kościele Garnizonowym w Gdyni Oksywiu pożegnano ratownika pokładowego bosm. szt. Dariusza Szymańskiego, który zmarł w wyniku wypadku, gdy przygotowywał się do objęcia dyżuru ratowniczego. Pełnił służbę na lotnisku w Gdyni Babich Dołach.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną formacją lotniczą w kraju, utrzymującą ciągłą gotowości śmigłowców, gotową do prowadzenia działań ratowniczych nad obszarami morskimi.

Jak powiedział portalowi rynekzdrowia.pl komandor Bartosz Zajda, rzecznik dowódcy Marynarki Wojennej, wojskowe śmigłowce mogą działać również do 100 km w głąb lądu. – Są w stanie wylądować w każdych warunkach, nawet na podmokłym gruncie, co jest wyjątkową sztuką, bo nie można osiąść całym ciężarem maszyny na ziemi.

Najczęściej jednak śmigłowce transportują chorych do Szpitala Marynarki Wojennej w Gdańsku Oliwie. Zapuszczają się też w rejony oddalone od wybrzeża, gdy na przykład trzeba dostarczyć serce do przeszczepu.

– Współpraca z cywilnymi placówkami ochrony zdrowia układa się nam bardzo dobrze, na co dzień współdziałamy z pogotowiem ratunkowym – kontynuuje Bartosz Zajda, który przez 12 lat rzecznikowania nie otrzymał informacji o nieporozumieniach między wojskowymi a cywilnymi służbami. – Jesteśmy z nimi „na sztywnym łączu”.

Żołnierze-ratownicy pełnią całodobowe dyżury naprzemiennie na lotniskach w Gdyni Babich Dołach i Darłowie. Lotnicy Marynarki Wojennej wchodzą w skład systemu ratownictwa morskiego i lotniczego. W akcjach wykorzystują maszyny typu W3-RM Anakonda i Mi-14 PS.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum