Gdynia: Biała Sobota - dla tych co jadą w tropiki i nie tylko

Autor: Trójmiasto.pl, PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2017 11:58

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej zaprasza na kolejną Białą Sobotę, podczas której można będzie uzyskać darmowe konsultacje dotyczące aktywności kleszczy oraz zaszczepić się przeciw chorobom tropikalnym.

Gdynia: Biała Sobota - dla tych co jadą w tropiki i nie tylko
Efektywność szczepień przeciw KZM wykonywanych regularnie jest znakomita. Fot. archiwum

Biała Sobota odbędzie się 8 kwietnia 2017 roku w godzinach 9-12 w Przychodni Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych przy ul. Powstania Styczniowego 9b.

Lekarze przypominają, że przygotowując się do wyjazdu oraz do sezonu letniego warto zabezpieczyć się przed chorobami przenoszonymi przez kleszcze. Aż 30 proc. kleszczy zarażonych jest boreliozą, od 3 do 15 proc. kleszczowym zapaleniem opon mózgowych.

Specjaliści przed szczepieniem przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych zapraszają na poradę dotyczącą profilaktyki chorób przenoszonych przez te owady.

Różne akcje mające poszerzyć wiedzę o chorobach kleszczowych i prowadzą też inne ośrodki.

- Efektywność szczepień przeciw KZM wykonywanych regularnie jest znakomita i wynosi 99-100 proc. - podkreślała podczas inauguracji tegorocznej kampanii szczepień przeciwko KZM prof. Joanna Zajkowska z Kliniki Chorób Zakaźnych i Neuroinfekcji Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jej zdaniem dowodzi tego fakt, że polscy leśnicy którzy z racji narażenia zawodowego są szczepieni regularnie od 1994 r., nie chorują na KZM.

KZM jest bagatelizowane bo większość zachorowań występuje na wschodzie Polski - ocenia prof. Zajkowska.

Tymczasem z powodu m.in. ocieplenia klimatu - łagodniejszej zimy i ciepłego wilgotnego lata - obserwuje się ekspansję kleszczy na nowe obszary i związany z tym wzrost zachorowań na KZM. Dotyczy do zarówno Polski, jak i innych krajów Europy.

W 2015 r. w Polsce odnotowano 150 przypadków KZM wymagających hospitalizacji, a w roku 2016 r. - już 283. Według prof. Zajkowskiej przypadków choroby było na pewno znacznie więcej, ale nie wszystkie są rejestrowane.

Więcej: zdrowie.trojmiasto.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum