Gdynia: 22 proc. dzieci ma nadwagę lub otyłość - stąd program profilaktyki i leczenia

Autor: KG/Rynek Zdrowia • • 16 września 2019 21:25

Spośród 1427 przebadanych uczniów klas 3 i 7 szkół podstawowych w Gdyni 22 proc. cierpi na nadwagę lub otyłość - wykazały badania. Dlatego samorząd rozpoczął realizację programu polityki zdrowotnej pn. ''Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018-2020''.

Gdynia: 22 proc. dzieci ma nadwagę lub otyłość - stąd program profilaktyki i leczenia
Na zdjęciu: Marcin Radziwiłł, prezes Fundacji Medicover, dr Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, Magdalena Drażba, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Anna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Grzegorz Rietz, absolwent Programu Fundacji Medicover, Joanna Rietz, mama Grzegorza

Celem programu jest zmniejszenie częstości występowania nadmiaru masy ciała oraz modyfikacja zachowań żywieniowych u dzieci i młodzieży - czytamy w komunikacie prasowym.

Program jest w całości finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni, realizowany przez Fundację Medicover, podmiot wyłoniony w drodze konkursu. Po wyrażeniu zgody przez rodziców, dzieci zostaną zakwalifikowane do programu na okres 12 miesięcy.

Celem programu jest objęcie dziecka i jego najbliższej rodziny kompleksową opieką sprawowaną przez interdyscyplinarny zespół składający się z lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej. Wykonane zostaną również badania krwi u dziecka, które wykażą, czy nadwaga lub otyłość przyczyniła się już do rozwoju innych problemów zdrowotnych, np. zaburzeń hormonalnych czy też cukrzycy.

Zaplanowane są również warsztaty dla rodzin, których celem jest zwiększenie świadomości w zakresie konsekwencji wynikających z choroby, jaką jest otyłość, a także zwiększenie motywacji całej rodziny do zmiany stylu życia.

- Młodzież biorąca udział w programie będzie miała możliwość korzystania nie tylko z konsultacji u specjalistów, ale również będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach sportowych im dedykowanych. Mam nadzieję, że zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zdrowia, ale również pozytywnie wpłynie na samoocenę uczestników oraz zachęci do korzystania z bogatej oferty sportowej proponowanej przez miasto - informuje Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Od 2013 roku Fundacja Medicover prowadzi w Polsce program profilaktyki nadwagi i otyłości występującej wśród dzieci i ich rodziców. Jego celem jest wpływanie zarówno na rodzinę, jak i na szkołę, ponieważ obydwa te środowiska mogą wspólnie wspierać dzieci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz dobrego samopoczucia.

W Gdyni prowadzony wcześniej przez Fundację Medicover program ukończyło 232 uczestników. Tylko 35 procent nadal przybierało na wadze i nie zmieniało nawyków żywieniowych ani sportowych. Pozostali średnio obniżali swój centyl BMI o 7. Tylko 14,5 procent pozostawało na tym samym centylu i chociaż waga się nie zmieniała, to zwiększała się tkanka beztłuszczowa a zmniejszała tłuszczowa. 

Przekonał się o tym Grzegorz Rietz, który w 2013 roku przystąpił do Programu PoZdro! Jak przyznaje, to był dla niego przełomowy moment.

- Zmagałem się z nadwagą, z docinkami kolegów, które nie były przyjemne i przede wszystkim nie rozumiałem, dlaczego jedni są szczupli a inni nie. Dopiero gdy przystąpiłem do programu wzrosła moja świadomość. Zacząłem korzystać z podpowiedzi dietetyka, lekarza oraz nauczyłem się, co znaczy zdrowy styl jedzenia oraz jak działa metabolizm - wspomina Grzegorz Rietz.

 

 

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum