Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 23-01-2019 09:41

Gdańsk: za pieniądze "z ostatniej puszki" Adamowicza szpital otrzyma karetkę

Szpital św. Wojciecha w Gdańsku ma otrzymać karetkę dla wcześniaków, którą WOŚP kupi za pieniądze z "ostatniej puszki" zamordowanego gdańskiego prezydenta Pawła Adamowicza.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

We wtorek (22 stycznia) o północy zbiórkę zakończono z wynikiem prawie 16 mln zł. Kilkanaście godzin wcześniej Jurek Owsiak na konferencji w Warszawie zapowiedział, że za te pieniądze kupi sprzęt medyczny i karetkę neonatologiczną dla Gdańska.

"We wtorek po południu dyrektor medyczny szpitala św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie dostał telefon z Fundacji WOŚP. Usłyszał, że przyjedzie tam nowa karetka. Św. Wojciech jest jednym z dwóch ośrodków (drugi to Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku) na Pomorzu, gdzie leczone są wcześniaki. Niemowlęta są przywożone ze wszystkich szpitali w województwie, a służy do tego właśnie specjalistyczna karetka neonatologiczna" - czytamy w Gazecie Wyborczej.

Ambulans wyposażony będzie w inkubator, respirator i sprzęt monitorujący, jest więc przystosowany do tego, by transportować noworodki nawet w krytycznym stanie i wymagające intensywnej terapii. Przewozi maluchy np. z wrodzonymi wadami serca. Na Pomorzu jest tylko jeden taki pojazd. Rocznie wyjeżdża ok. tysiąc razy.

Więcej: www.wyborcza.pl