Gdańsk: z baraku Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych przeniosło się do...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 marca 2017 16:15

Do nowej siedziby, zapewniającej lepsze pacjentom i personelowi, przeniosło się gdańskie Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych. Dysponuje 35 miejscami i jest jedynym takim punktem w mieście. Placówka zaoferuje też terapię uzależnionych i ich rodzin.

Gdańsk: z baraku Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych przeniosło się do...
Jednorazowo w nowej placówce Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych będzie mogło przebywać maksymalnie 35 osób. Fot. Archiwum

Dotychczas pogotowie miało swoją siedzibę w baraku położonym w samym centrum Gdańska. Ponieważ obiekt nie zapewniał odpowiednich warunków dla pacjentom i pracownikom, samorząd zdecydował się przenieść placówkę w inne miejsce - do nowo wybudowanego (kosztem 4,4, mln zł) obiektu, a pozyskany teren w centrum przeznaczyć na inną inwestycję.

Nową siedzibę pogotowia otwarto w środę (15 marca). Dwukondygnacyjny obiekt przy ul. Srebrniki 9, w którym od tego dnia działa placówka, ma powierzchnię ponad tysiąca metrów kw. Na parterze budynku znajdują się kilkuosobowe pokoje dla nietrzeźwych oraz inne pomieszczenia związane z ich pobytem, a na I piętrze ulokowano stanowi zaplecze biurowe, pomieszczenia do spotkań terapeutycznych i Anonimowych Alkoholików oraz pralnię.

Jak poinformował PAP Dominik Kwiatkowski z prowadzącego pogotowie Towarzystwa Wspierania Potrzebujących "Przystań", nowy obiekt umożliwi opiekę nad nietrzeźwymi w warunkach "nieuwłaczających ludzkiej godności".

Jednorazowo w nowej placówce będzie mogło przebywać maksymalnie 35 nietrzeźwych. Każda z nich po przyjęciu - jak poinformował Kwiatkowski - zostanie obowiązkowo przebadana alkomatem, następnie trafi do lekarza, zostawi w depozycie rzeczy osobiste, dostanie odzież do przebrania i zostanie umieszczona w którymś z pokoi.

- Jeśli będzie taka potrzeba, osoba taka poddana zostanie zabiegom higienicznym - zaznaczył Kwiatkowski.

Dodał, że osoby, u których badanie alkomatem wykaże stężenie alkoholu większe niż - uważana za śmiertelną - dawka czterech promili, zostaną przewiezione do szpitala.

Kwiatkowski podkreślił, że nietrzeźwych do Pogotowia przewozić będą służby mundurowe - głównie policja i straż miejska.

Każda osoba opuszczająca pogotowie otrzyma od pracowników propozycję kontaktu z psychologiem oraz przystąpienia do prowadzonych w placówce programów terapeutycznych. Pogotowie oferuje też pomoc terapeutyczną rodzinom osób uzależnionych.

Dotychczasowa siedziba Pogotowia Socjalnego dla Osób Nietrzeźwych przy ul. 3 Maja mogła pomieścić maksymalnie 30 pacjentów.

Od prawie 10 lat pogotowie jest prowadzone (na zlecenie miasta) przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań". Zawarta w marcu br. kolejna umowa między organizacją a samorządem będzie obowiązywać do końca 2018 roku. W jej ramach Towarzystwo otrzyma na to zadanie 1,4 mln zł.

Każdej osobie, która trafi do pogotowia, zostanie wystawiony rachunek w wysokości 150 zł. Jak poinformował Kwiatkowski, ustalaniem i ściąganiem tych opłat zajmuje się samorząd.

Pogotowie jest jedyną tego typu placówką w Gdańsku, która opiekuje się osobami w stanie nietrzeźwym. Jak poinformował Kwiatkowski, średnio rocznie placówka odnotowuje około 9 tys. przyjęć. W jego opinii, 35 miejsc, którymi dysponuje pogotowie w nowej siedzibie, to - w przypadku Gdańska - liczba wystarczająca do zapewnienia pomocy wymagającym tego nietrzeźwym.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum