Gdańsk: w Szpitalu Dziecięcym Polanki powstał oddział mukowiscydozy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 lutego 2020 18:50

W Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku powstał Odział Pediatrii i Mukowiscydozy. To jedyna w północnej części Polski placówka, w której leczone są osoby zmagające się z tą chorobą.

Oddział dedykowany chorym na mukowiscydozę w Szpitalu Dziecięcym Polanki w Gdańsku. Fot. Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą Oddział w Gdańsku/FB

Nową lokalizację otrzymał Oddział Anestezjologii i Intensywnej Opieki Medycznej i Poradnia Rehabilitacji. Inwestycja kosztowała 7,6 mln zł.

W środę (12 lutego) w Szpitalu Dziecięcym Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku odbyło się uroczyste otwarcie Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska, prezes zarządu szpitala Małgorzata Paszkowicz i kierownik Oddziału Pediatrii i Mukowiscydozy Ewa Sapiejka, a także kierownik Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii dr n. med. Joanna Sawicka.

- Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku jest jedyną placówką w północnej części Polski, w której leczone są osoby chore na mukowiscydozę. To uwarunkowana genetycznie, przewlekła i niestety nieuleczalna choroba wymagająca całościowego podejścia do procesu leczenia - mówiła wicemarszałek województwa pomorskiego Agnieszka Kapała-Sokalska.

Do tej pory w szpitalu na Polankach funkcjonowała jedynie Poradnia Leczenia Mukowiscydozy, którą w 1992 r. założyła Maria Trawińska-Bratnicka. Lekarze opiekują się tam łącznie 160 pacjentami chorymi na mukowiscydozę, z czego 40 proc. stanowią dorośli.

- Dzięki modernizacji poprawią się warunki leczenia. Zostanie też zapewniona realizacja standardów terapii izolacyjnej pacjentów w przyjaznych warunkach. W nowym oddziale będzie miejsce dla 11 pacjentów zmagających się z mukowiscydozą - mówiła lek. Maria Trawińska-Bartnicka.

W ramach inwestycji na Oddziale Pediatrii i Mukowiscydozy powstało 9 izolatek z oddzielnymi węzłami sanitarnymi. Są też nowe spirometry, inhalatory, sprzęt do fizjoterapii i stoły zabiegowe. Ponadto Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przekazała nowy sprzęt specjalistyczny, m.in. kardiomonitory, zestaw do intubacji i system centralnego monitorowania.

Do użytku oddano również zmodernizowany Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, który istnieje w szpitalu od 1996 r. Podczas remontu został przeniesiony w miejsce Poradni Rehabilitacyjnej. OAiIT jest jednym z trzech takich ośrodków w woj. pomorskim, świadczącym usługi z zakresu intensywnej terapii dla dzieci w stanie zagrożenia życia do ukończenia 18 lat.

- Oddział wyposażony jest w nowoczesną aparaturę monitorującą i podtrzymującą podstawowe funkcje życiowe. W strukturę oddziału wchodzi sześć stanowisk intensywnej terapii - wyjaśnił rzecznik szpitala na Polankach Jarosław Cejrowski.

W miejsce dawnego Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii zostanie przeniesiona odnowiona Poradnia Rehabilitacyjna, której otwarcie zaplanowano na kwiecień 2020 r.

Remont szpitala rozpoczął się w lipcu 2019 r. Samorząd woj. pomorskiego przeznaczył na modernizację placówki prawie 6,9 mln zł. Inwestycja kosztowała łącznie prawie 7,6 mln zł, z czego 100 tys. zł przekazał zarząd szpitala. Z kolei Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy udostępniła sprzęt wart prawie 600 tys. zł.

Szpital Dziecięcy Polanki im. Macieja Płażyńskiego w Gdańsku to publiczny wielospecjalistyczny ośrodek, który opieką obejmuje niemowlęta, dzieci i młodzież do 18 lat. W szpitalu jest 7 oddziałów, 5 pracowni diagnostycznych i 12 poradni. (

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum