Gdańsk: w 2017 r. w UCK najwięcej w kraju przeszczepów nerek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 marca 2018 15:01

W 2017 roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku wykonano 125 operacji przeszczepienia nerki. Jak podaje UCK, to najwięcej w Polsce. Placówka przeszczepia też szpik, rogówki i serca. Na ostatnim etapie są przygotowania do transplantacji płuc i wątroby.

Gdańsk: w 2017 r. w UCK najwięcej w kraju przeszczepów nerek
Tereq Salahuddin/Flickr_ (CC BY 2.0).jpg (zdjęcie ilustracyjne)

O sukcesach związanych z transplantacjami Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (UCK) poinformowało w poniedziałek (5 marca) na konferencji prasowej.

Prof. Marcin Gruchała rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, którego częścią jest UCK, przypomniał, że Centrum jest jedynym szpitalem w regionie pomorskim wykonującym transplantacje narządowe. "- Jest to ośrodek, który w tym względzie bardzo dobrze się rozwija, czego dowodem jest ogromny sukces, czyli największa liczba przeszczepionych nerek w naszej Klinice Chirurgii. Jest to największa liczba przeszczepionych nerek spośród wszystkich ośrodków w Polsce i największa liczba przeszczepionych nerek kiedykolwiek w Gdańsku - powiedział Gruchała dodając, że w 2017 r. doszło do 125 przeszczepów.

Gruchała podkreślił, że w UCK przeszczepiane są także serca, szpik i rogówki. - Mam nadzieję, że w najbliższym czasie dojdzie do transplantacji wątroby. Bardzo mocno szykujemy się też do przeszczepów płuc - dodał rektor.

- Transplantologia jest dziedziną niezwykle wymagającą, stawiającą bardzo duże wymagania wobec zespołów, specjalistów, wobec organizacji szpitala. Trzeba dysponować bardzo wieloma wysokiej klasy specjalistami, bardzo ważnym elementem jest kwalifikacja pacjentów do transplantacji, bardzo ważna jest też opieka potransplantacyjna, diagnostyka - diagnostyka immunologiczna, i patomorfologiczna - dodał.

Rektor przypomniał, że jesienią planowane jest oddanie do użytku kolejnego obiektu szpitalnego UCK, gdzie m.in. znajdzie swoją siedzibę Klinika Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej i w ten sposób po raz kolejny "poprawią się warunki do funkcjonowania wysokospecjalistycznej medycyny". - Mam nadzieję, że będzie to dodatkowy impuls do jeszcze lepszego rozwoju transplantologii w Gdańsku - dodał.

Jak podkreśliła w czasie konferencji prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK, sukcesy związane przeszczepami są efektem pracy całych zespołów. Podkreśliła, że w Gdańsku przeszczepy nerek prowadzone są od ponad 30 lat, przez który to czas wypracowano dobry system współdziałania wszystkich specjalistów.

Prof. Zbigniew Śledziński - ordynator Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej UCK przypomniał, że od około 10 lat w Centrum dokonuje się ponad 100 przeszczepów nerek rocznie. Zaznaczył, że praca zespołowa przy przeszczepach mająca miejsce w Gdańsku, "to unikalna sytuacja, gdzie indziej wyniki są bardziej spersonalizowane".

Jak poinformowano na konferencji, poza nerkami w UCK przeszczepia się także szpik (w 2017 roku wykonano w sumie 107 przeszczepów komórek krwiotwórczych szpiku i krwi obwodowej), rogówki (w 2017 roku przeprowadzono 90 transplantacji) i serca (50 przeszczepów w ub.r.).

Prof. Jan Rogowski ordynator Klinik Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej podkreślił, że w UCK przeszczepy serca zaczęto przeprowadzać "stosunkowo niedawno" - 12 lat temu. - Cały czas się rozpędzamy z przeszczepami serca, bo to nie tylko doskonała logistyka i wyposażenie zespołu i przeszkolenie, ale też wspaniała współpraca ze środowiskiem czyli lekarzami, którzy pracują w innych szpitalach, gdzie mogą trafiać dawcy narządów - wyjaśnił.

Dr hab. Maria Bieniaszewska, zastępca ordynatora Kliniki Hematologii i Transplantologii UCK przypomniała, że w polskich rejestrach jest w tej chwili około 1,5 mln zarejestrowanych dawców. - Niestety, spośród tej liczby nie zawsze dla pacjenta znajdujemy dawcę - wyjaśniła, że mimo to Klinika, w której pracuje, może "pochwalić się wielkim sukcesem". - 2017 rok był pierwszym, w którym udało nam się przekroczyć liczbę stu wykonanych przeszczepów - powiedziała Bieniaszewska dodając, że - z uwagi na to, iż Klinika dysponuje tylko 10 łóżkami, liczba ta "wydawała się nieprzekraczalna".

Anna Milecka z Regionalnego Centrum Koordynacji Transplantacji powiedziała, że w 2017 roku w regionie pomorskim miało miejsce 66 pobrań narządów, z czego 50 było operacjami, w czasie których pobrano wiele narządów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum