Gdańsk: szpital psychiatryczny jest przepełniony, przyjmuje pacjentów tylko na ostro

Autor: Radio Gdańsk/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2019 09:34

W Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku przyjęcia pacjentów odbywają się tylko w trybie ostrym. Szpital jest przepełniony, brakuje łóżek, pacjenci leżą na materacach na podłodze.

Gdańsk: szpital psychiatryczny jest przepełniony, przyjmuje pacjentów tylko na ostro
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

W szpitalach brakuje nie tylko lekarzy, ale też pielęgniarek, psychologów i terapeutów. Do lipca w szpitalu w Gdańsku, kiedy brakowało miejsc na 35-łóżkowym oddziale dziecięco - młodzieżowym, niepełnoletni pacjenci przyjmowani byli na koedukacyjne oddziały dla dorosłych. Doszło do tragedii. 15 latka została zgwałcona przez dorosłego pacjenta. W tej sprawie trwa śledztwo prokuratury, ale szpital wycofał się z przyjmowania dzieci na oddziały dla dorosłych

Kontrola Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wykazała, że przyjęcie nastoletniej pacjentki na oddział psychiatryczny dla dorosłych nie było złamaniem prawa, bo lekarze działali w stanie wyższej konieczności.

Samorząd województwa chce kompleksowo poprawić bezpieczeństwo pacjentów we wszystkich szpitalach psychiatrycznych w regionie, nie tylko w Gdańsku, ale także w Słupsku i Starogardzie Gdańskim. Rozważane opcje to m.in. monitoring i wprowadzenie kart magnetycznych do drzwi sal chorych.

Lekarze psychiatrzy pracujący szpitalu w Gdańsku dali władzom regionu czas do końca sierpnia, by poprawiły się warunki pracy w szpitalu. Inaczej - jak zapowiadają - zrezygnują z dyżurów na izbie przyjęć. Jednym z postulatów jest utworzenie dodatkowego oddziału psychiatrycznego w Trójmieście. Pod uwagę jest brana Gdynia.

Więcej: radiogdansk.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze