Gdańsk: szef RCKiK prosi o oddawanie krwi dla Adamowicza, chwilowo tylko 0Rh-

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2019 09:58

Tłumy gdańszczan oddają od rana w poniedziałek (14 stycznia) krew dla prezydenta miasta Pawła Adamowicza, który znajduje się w szpitalu w bardzo ciężkim stanie po tym, jak został zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zarejestrowało się już ponad 100 osób.

Gdańsk: szef RCKiK prosi o oddawanie krwi dla Adamowicza, chwilowo tylko 0Rh-
"Prosimy o wstrzymanie się z oddawaniem, z racji dużej liczby chętnych osób, tych, którzy mają grupę A lub B Rh+, gdyż tej krwi w magazynie jest sporo." Fot. archiwum

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało w niedzielę wieczorem o oddawanie krwi dla prezydenta Pawła Adamowicza. Jak podało Centrum, chodzi zwłaszcza o krew 0Rh-.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni za dar, który czynią gdańszczanie w tej tragicznej sytuacji. Musimy kierować się racjonalnością, żeby mieć w magazynach tyle krwi, żeby nie ulegała ona później zniszczeniu, bo ma swoją datę przydatności - podkreślił w rozmowie z PAP dyrektor RCKiK Wiktor Tyburski. Dodał, że prosi dawców o oddawanie krwi o grupie 0Rh-.

- Prosimy o wstrzymanie się z oddawaniem, z racji dużej liczby chętnych osób, tych, którzy mają grupę A lub B Rh+, gdyż tej krwi w magazynie jest sporo. Dzisiaj będziemy działali do godziny 14, bo musimy tę krew jeszcze później przygotować dla lecznic. We wtorek będziemy rejestrowali do godziny 17. Dzisiaj mamy już zarejestrowanych ponad 100 osób, a będzie ich więcej. Jesteśmy w stanie pobrać krew nawet od 500 osób - dodał dyrektor.

W poniedziałek stacje krwiodawstwa w Gdańsku i innych miejscowościach województwa pomorskiego są otwarte od godz. 7. Poza Gdańskiem krew można oddawać w Kościerzynie, Gdyni, Wejherowie, Tczewie, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie oraz w Kartuzach.

- W naszych oddziałach w tych miastach również przychodzi dziś bardzo wielu dawców. Takie informacje do mnie spływają - wskazał Tyburski.

Jedna z oddających krew mieszkanek Gdańska, Anna, powiedziała PAP, że takie kolejki do oddawania krwi powinny być zawsze.

- Robię to bardzo często, jestem systematyczna w oddawaniu krwi. Dzisiejsze okoliczności są tragiczne i niemiłe, ale dobrze byłoby, żeby Polacy potrafili się tak zorganizować zawsze - podkreśliła w rozmowie z PAP. Dodała, że najczęściej oddających krew osób bardzo brakuje.

Robert z Gdańska przyznał, że w poniedziałek oddaje krew po raz pierwszy.

- Mam taką samą grupę, jak pan prezydent Adamowicz. Jestem tu, żeby mu pomóc, żeby żył. To gest solidarności ze strony gdańszczan i mieszkańców regionu. Po to tu jesteśmy wszyscy, żeby ten człowiek żył, nie tylko prezydent, ale przede wszystkim człowiek - podkreślił Robert.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum