Gdańsk: sponsor zapłaci za leki dla ratownika zagrożonego HIV

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 21 grudnia 2009 18:09

Port Lotniczy sfinansuje leki dla Dariusza Olecha, a Rzecznik Praw Pacjenta przekonuje, że płacić musi pracodawca.

Gdańsk: sponsor zapłaci za leki dla ratownika zagrożonego HIV
Port Lotniczy w Gdańsku pokryje koszty leczenia ratownika zagrożonego wirusem HIV.

Dariusz Olech, kontraktowy ratownik z gdańskiego pogotowia, który wykonując zawodowe obowiązki naraził się na zakażenie groźnymi wirusami, choć częściowo może odetchnąć z ulgą. Nie będzie musiał płacić z własnej kieszeni za profilaktyczne leczenie, Port Lotniczy w Gdańsku pokryje koszt miesięcznej kuracji - 2,5 tys. zł. Pojawiła się też nadzieja, że to już ostatni ratownik na Pomorzu, który znalazł się w takiej, mało komfortowej sytuacji.

Rzecznik Praw Pacjenta jednoznacznie nakazuje, by koszt tzw. „profilaktyki poekspozycyjnej", w myśl obowiązującego prawa, ponosić musi pracodawca. I to niezależnie od tego, czy zatrudnia ratownika na etacie, czy też na kontrakcie.

Na kontakt z krwią pacjenta, który może być nosicielem wirusa HIV, czy nie mniej groźnego zapalenia wątroby typu C, ratownicy, podobnie jak lekarze i pielęgniarki, narażeni są nieustannie.

– Zapis w ustawie „o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi" z 5 grudnia 2008 r. w pełni zabezpiecza finansowanie przez pracodawców leczenie poekspozycyjnego wszystkich pracowników, w tym również zatrudnionych na kontraktach – wyjaśnia Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta przy Ministerstwie Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Marek Haber dodaje, że w przypadku pogotowia i ratowników na kontraktach, którym zleca ono pracę, należy stosować przepisy Kodeksu Cywilnego. - A one nie różnicują pojęcia zleceniobiorcy jako osoby fizyczej od przedsiębiorcy - twierdzi wiceminister Marek Haber.

Status prawny zleceniodawcy nie ma więc znaczenia. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia nie ma co dyskutować, że „profilaktykę poekspozycyjną" powinien ratownikom na kontraktach opłacać pracodawca.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum