Gdańsk: porozmawiają o leczeniu cukrzycy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 kwietnia 2010 17:49

W piątek (9 kwietnia) rozpocznie się XII Konferencja Cukrzycy Typu 1, organizowana w Gdańsku przez Sekcję Pediatryczną Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Obrady XII Konferencji są formą wymiany wiedzy pomiędzy pediatrami i internistami na temat nowych możliwości diagnostycznych oraz coraz bardziej ukierunkowanego leczenia cukrzycy. Udział w konferencji zapowiedziała minister zdrowia Ewa Kopacz.

Według konsultanta krajowego w dziedzinie diabetologii, prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka, w Polsce są 2 mln chorych na cukrzycę, w tym insuliną leczonych jest około 450-500 tys. osób.

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje insuliny oraz preparaty doustne przeciwcukrzycowe. Koszty refundacji insulin, zarówno pojedynczych preparatów, jak i mieszanek insulinowych, krótko-, średnio- i długodziałających, wzrastają każdego roku.

Od 2007 roku liczba wydanych opakowań insulin zwiększa się co roku o ok. 300 tys. (w 2009 roku ponad 5,7 mln sztuk). Przekłada się to na koszty refundacji, które z blisko 500 mln zł w 2007 roku i ok. 525 mln zł w 2008 r., wyniosły w 2009 r. prawie 562 mln zł. Również koszty refundacji doustnych preparatów przeciwcukrzycowych (np. Metforminum, Gliclazidum, Glimepiridum) wzrastają w ostatnich latach (w 2009 r. wartość ok. 125 mln zł).

Od początku 2009 r. Narodowy Fundusz Zdrowia rozpoczął finansowanie w ramach świadczeń odrębnie kontraktowanych procedury leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej. W ramach procedury finansowane są koszty osobistej pompy insulinowej, nie częściej niż raz na 4 lata oraz edukacji chorego lub jego rodziny w zakresie umożliwiającym samodzielne korzystanie z pompy i osprzętu, a także konsultacji telefonicznych w przypadku problemów związanych z posługiwaniem się pompą insulinową.

Świadczeniem objęte są osoby z cukrzycą leczoną insuliną, do ukończenia 18 roku życia.

W 2009 r. na realizację procedury leczenie cukrzycy z zastosowaniem pompy insulinowej przeznaczono w 2009 r. ok. 13,5 mln zł, co pozwoliło na udzielenie 1500-1600 świadczeń.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum