Gdańsk: pierwszy przeszczep wątroby w UCK jeszcze w tym roku?

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 września 2017 13:03

Do końca 2017 r. lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku planują przeprowadzenie pierwszego przeszczepu wątroby w tej lecznicy. Najpierw jednak ośrodek musi przejść pozytywnie kontrolę, która będzie miała miejsce 12 października.

Gdańsk: pierwszy przeszczep wątroby w UCK jeszcze w tym roku?
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jeśli kontrola przebiegnie pomyślnie, Centrum Organizacyjno-Koordynacyjne ds. Transplantacji „Poltransplant” zawnioskuje do ministra zdrowia o pozwolenie na przechowywanie i przeszczepianie narządów. Minister skonsultuje się z Krajową Radą Transplantacyjną, która wydaje opinię na temat ośrodka. Szef resortu zdrowia może ją wziąć pod uwagę, ale nie musi - informuje Gazeta Wyborcza.

Kilkanaście dni po wydaniu zgody lekarze będą mogli już wykonywać przeszczepy. Liczą, że na początku będzie to ok. 10-15 zabiegów rocznie.

UCK przygotowywało się do przeszczepiania wątroby przez kilkanaście miesięcy, m.in. inwestując w tromboelastograf, sprzęt do ogrzewania pacjenta czy zaawansowany technologicznie aparat do preparowania wątroby. Wydano niemal 1 mln zł.

Przeszczepy wątroby należą do najtrudniejszych operacji. To wielogodzinne zabiegi, które wymagają bardzo wysokiej precyzji. 

W UCK wykonuje się już przeszczepy serca, rogówki, szpiku kostnego oraz nerek.

Więcej: www.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze