Gdańsk: pielęgniarki szpitala zakaźnego zaraziły się gruźlicą

Autor: Dziennik Bałtycki, RZ/Rynek Zdrowia • • 16 lipca 2011 11:41

Tylko od marca br. do grona pacjentów oddziału gruźliczego Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy dołączyły trzy pielęgniarki (spośród 17) i jedna salowa.

Gdańsk: pielęgniarki szpitala zakaźnego zaraziły się gruźlicą

Sytuacją w szpitalu zajął się departament zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jego wicedyrektor, dr Zbigniew Krzywosiński, przypomina, że praca z chorymi zakaźnie zawsze niosła za sobą ryzyko - informuje Dziennik Bałtycki. 

Gruźlica przypomniała o sobie także w Wielkopolsce: w poznańskim Specjalistycznym Zespole Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem na oddziale zakaźnym przebywa 19 dzieci zarażonych prątkiem gruźlicy. Wszystkie były podopiecznymi przedszkola, w którym chorobę wykryto u jednej z pracownic. Lekarze musieli rozpocząć chemioprofilaktykę, która ma zapobiec rozwojowi kolejnych jej etapów. 

- To incydent, który w żaden sposób nie świadczy o wyjątkowym wzroście zachorowalności na gruźlicę w regionie - zapewniła portal rynekzdrowia.pl prof. Iwona Mozer-Lisewska z Kliniki Chorób Zakaźnych w Poznaniu, wielkopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Więcej: http://www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum