Gdańsk: otwarcie banku mleka kobiecego w UCK

Autor: pwx/Rynek Zdrowia • • 04 września 2019 19:48

W środę (4 września) w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku oficjalne otwarto banku mleka kobiecego. Z pokarmu skorzystało dotąd 15 noworodków.

Gdańsk: otwarcie banku mleka kobiecego w UCK
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Klinika Neonatologii UCK, która rocznie przyjmuje ok 2500 noworodków, poszerza swoją działalność o bank mleka, stanowiący ważne dopełnienie opieki okołoporodowej. Banki, otwierane na całym świecie, dają szansę karmienia mlekiem naturalnym mamom, które z przyczyn losowych, choroby lub ze względu na przyjmowanie leków nie mogą samodzielnie karmić swojego dziecka.

Jak podkreśla dr n. med. Iwona Domżalska-Popadiuk, ordynator Kliniki Neonatologii, w strukturach której powstał bank mleka, najlepszym pokarmem dla noworodka jest mleko własnej mamy. Najlepiej, gdy jest podane od razu po ściągnięciu lub bezpośrednio z piersi.

- Jeśli nie ma takiej możliwości, noworodek, a w szczególności wcześniak, powinien otrzymać mleko kobiece z banku mleka, zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. To mleko przebadane, pasteryzowane, optymalne składem. Z tej możliwości skorzystało już u nas 15 noworodków - mówi dr Domżalska-Popadiuk

Bank mleka dopiero został oficjalnie otwarty, ale aktywnie wspiera go swoim pokarmem już 7 kobiet. Zanim jednak ich mleko trafi do małych pacjentów, jest poddawane wnikliwej analizie, aby spełniało wszelkie wymogi bezpieczeństwa.

W inicjatywę stworzenia banku mleka w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym włączyła się ogólnopolska Fundacja Banku Mleka Kobiecego, której misją jest promowanie w środowisku medycznym oraz wśród rodziców idei dzielenia się naturalnym, przebadanym pokarmem kobiecym zgodnie z zaleceniami WHO/UNICEF. Fundacja współpracuje z ekspertami z dziedziny neonatologii, fizjologii żywienia, doradcami i konsultantkami laktacyjnymi, bierze czynny udział w pracach Europejskiego Stowarzyszenia Banków Mleka (ang. EMBA) - informuje Wioleta Wójcik zespołu ds. organizacji i promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Dzięki wsparciu Fundacji Banku Mleka Kobiecego oraz Ministerstwa Zdrowia udało się nam zakupić niezbędny do wyposażenia banku sprzęt o wartości ponad 1 mln złotych. Pokarm, który mogą dzięki temu dostać przedwcześnie urodzone dzieci, to szansa dla nich na lepszy start - mówi Izabela Drążkowska, starsza położna, koordynator banku mleka.

- Otwarcie banku mleka to świetna okazja, by jednocześnie uroczyście otworzyć Klinikę Neonatologii UCK w nowej lokalizacji. W lutym przenieśliśmy się z historycznego szpitala przy ul. Klinicznej do nowo wybudowanego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej, w którym na naszych pacjentów czekają wyjątkowo komfortowe warunki - dodaje dr Iwona Domżalska-Popadiuk.

W Klinice Neonatologii UCK hospitalizowane są noworodki, które wymagają specjalistycznej opieki, w tym wcześniaki urodzone nawet w 25. tygodniu ciąży (rocznie rodzi się tutaj ok. 10% wcześniaków), a więc te grupy pacjentów, dla których pokarm kobiecy jest szczególnie cenny.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum