Gdańsk: ok. 80 proc. pracowników UCK zaszczepiło się przeciwko COVID-19

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 stycznia 2021 15:26

W największym szpitalu w Pomorskiem - Uniwersyteckim Centrum Klinicznym (UCK) w Gdańsku przeciwko COVID-19 zaszczepiło się już ok. 80 proc. personelu. Placówka prowadzi też szczepienia m.in. pracowników sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Gdańsk: ok. 80 proc. pracowników UCK zaszczepiło się przeciwko COVID-19
Placówka prowadzi też szczepienia pracowników innych ośrodków Fot. WUM (zdjęcie ilustracyjne)

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku jest jednym z 21 szpitali węzłowych na Pomorzu, gdzie prowadzone są szczepienia pracowników ochrony zdrowia przeciwko COVID-19.

Dyrekcja placówki podkreśla, że zainteresowanie szczepieniami wśród medyków jest bardzo duże. Ogółem chęć zaszczepienia się w tzw. fazie zerowej zgłosiło tutaj ponad 12 tysięcy osób - to pracownicy UCK, a także pracownicy i studenci GUMed oraz personel z innych podmiotów leczniczych.

Jak zapewnił w piątek dyrektor naczelny UCK w Gdańsku Jakub Kraszewski, szczepienia w szpitalu odbywają się zgodnie z harmonogramem. - Do czwartku wieczorem udało się nam zaszczepić łącznie 3 160 osób. W piątek zaszczepimy kolejne 540 osób. Szczepimy już nie tylko naszych pracowników, ale również osoby grupy zero z innych jednostek. Rozpoczęliśmy szczepienia pracowników sanepidu, Regionalnego Centrum Krwiolecznictwa i Krwiodawstwa oraz Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - wyjaśnił.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym zaczynają się od godziny 14 i trwają do późnego wieczora. Placówka jest przygotowana na zaszczepienie w ciągu jednego dnia około 600 osób, jednak cały proces uzależniony jest od dostaw preparatu.

- Szczepieniu poddało się już około 80 proc. pracowników UCK. W przyszłym tygodniu planujemy szczepić studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Natomiast od 17 stycznia planujemy rozpocząć szczepienia pozostałych osób z podmiotów medycznych, które się do nas zgłosiły, m.in. pracowników przychodni, poradni, aptek. Oczywiście proces szczepień będzie uzależniony od tego, ile dawek preparatu otrzymamy - wyjaśnił dyrektor Kraszewski.

W UCK w Gdańsku stworzono specjalną aplikację, dzięki której pracownicy mogą zarejestrować się na konkretną godzinę konsultacji lekarskiej i szczepienia.

Na Pomorzu szczepienia w tzw. fazie zero prowadzone są też m.in. w gdańskich placówkach: 7. Szpitalu Marynarki Wojennej, Szpitalu im. Mikołaja Kopernika, Szpitalu św. Wojciecha, Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy, a także w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Szpitalu św. Wincentego a Paulo w Gdyni, Szpitalu Specjalistycznym im. F. Ceynowy w Wejherowie, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Słupsku, Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie i Kociewskim Centrum Zdrowia w Starogardzie Gdańskim.

W regionie nie są podawane zbiorcze dane o tym, ile szczepionek dotarło i do ilu placówek oraz ile osób łącznie zaszczepiono.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum