Gdańsk: oficjalne otwarcie ośrodka transplantacji wątroby w UCK

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2019 10:09

Sześciu pacjentów po zabiegu transplantacji wątroby, kolejnych czterech w kolejce - Ośrodek Transplantacji Wątroby Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku działa już od roku, ale dopiero w środę (27 lutego) nastąpiło jego oficjalne otwarcie.

Gdańsk: oficjalne otwarcie ośrodka transplantacji wątroby w UCK
Fot. Fotolia

Gdański ośrodek jest dziewiątą w kraju placówką, w której przeprowadza się zabiegi przeszczepu wątroby. Tamtejszy program transplantacji wątroby jest realizowany we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym.

- Przygotowanie programu transplantacji wątroby to wiele lat nauki, szkoleń, działań logistycznych - powiedział prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. - Mieliśmy ogromną ambicję, aby ten prestiżowy ze względu na trudność zabiegów proces transplantacyjny w Gdańsku uruchomić.

Jak mówił w czasie oficjalnego otwarcia ośrodka prof. Marcin Gruchała, jego powstanie nie byłoby możliwe bez pomocy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który jako lider transplantologii wątroby w kraju uczył gdański zespół. Dzięki wsparciu warszawskiego ośrodka Gdańsk wchodzi powoli do pierwszej ligi transplantologicznej - podkreślał profesor Gruchała.

Pierwszym pacjentem, któremu przeszczepiono wątrobę w UCK, był 29-letni mężczyzna kwalifikowany do operacji z powodu marskości wątroby. Zabieg odbył się 18 kwietnia 2018 roku i trwał łącznie 365 minut. Pacjent czuje się dobrze. W sumie razem z warszawskim ośrodkiem gdańscy transplantolodzy przeprowadzili już sześć przeszczepów.

UCK to wieloprofilowy ośrodek transplantacyjny - oprócz wątroby przeszczepia się tu płuca, serca, nerki, rogówki, szpik, od niedawna wyspy trzustkowe.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum