Gdańsk: nowatorskie operacje kręgosłupa zastosowaniem inteligentnej nawigacji

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 22 stycznia 2019 12:38

Specjaliści z Klinicznego Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed ze Szpitala Copernicus w Gdańsku jako pierwsi na świecie przeprowadzili operacje kręgosłupa z zastosowaniem inteligentnej nawigacji ARAI ™ .

Gdańsk: nowatorskie operacje kręgosłupa zastosowaniem inteligentnej nawigacji
Fot. Archiwum

Polski zespół wspomagał światowej sławy ortopeda i chirurg kręgosłupa prof. Kris Siemionow.  W lecznicy wykonano dwie operacje.  Jak wyjaśniają specjaliści, taka metoda stosowany jest w leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem kręgosłupa spowodowanym chorobą zwyrodnieniową krążków międzykręgowych i kręgozmykiem.

Gdańscy specjaliści tłumaczą, że aktualnie porównywana jest skuteczność tej nowej nawigacji w stosunku do tych rekomendowanych i dotąd stosowanych. 

Operowany pierwszy z pacjentów to 61-letni mężczyzna, który od dawna cierpiał na silny, przewlekły ból pleców i nóg z powodu zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Postępujące zwyrodnienie doprowadziło do krytycznego zwężenia kanału kręgowego i tzw. kręgozmyku. Gdy mimo leczenia farmakologicznego i wszelkich możliwych zabiegów z zakresu fizjoterapii oraz rehabilitacji dolegliwości nie ustępowały, nadzieję na życie bez bólu dawał mu już tylko zabieg chirurgiczny.

Lekarze zwracają uwagę, że zapotrzebowanie na tego typu operacje jest olbrzymie, bo choroba zwyrodnieniowa dotyczy wszystkich ludzi po 40. roku życia. Część z nich nie odczuwa z tego powodu dolegliwości, jednak spora grupa walczy z nią latami a ci najbardziej cierpiący decydują się na zabieg chirurgiczny, do niedawna obciążony dużym ryzykiem.

Rozwój metod małoinwazyjnych w ortopedii oraz pojawienie się różnych systemów nawigacji ułatwiającej chirurgowi bardzo precyzyjne poruszanie się w polu operacyjnym zwiększyło ich skuteczność oraz bezpieczeństwo. 

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum