Gdańsk: na badanie zapraszamy w przyszłym roku

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 13 sierpnia 2009 09:27

W poradni okulistycznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, jedynego ośrodka na Pomorzu wykonującego zabiegi na siatkówce oka, nie ma już możliwości zapisania się przed końcem br. na badania specjalistyczne.

Pacjentowi, któremu niedawno usunięto zaćmę w prawym oku, zaczął pogarszać się wzrok: okazało się, że na siatkówce pojawiły się zmiany i konieczne jest badanie tomograficzne. Mężczyzna otrzymał skierowanie do UCK, tu jednak dowiedział się, że szansę na badanie ma dopiero w przyszłym roku. Tymczasem z drugim okiem także ma problemy, a zabieg usunięcia zaćmy będzie możliwy dopiero w maju. Chory obawia się, że do tego czasu straci wzrok.

Długie terminy oczekiwania na badania w UCK wynikają z faktu, iż zadłużona placówka broni się przed nadlimitami i wykonuje jedynie świadczenia w ramach kontraktu z Funduszem.

– Sytuacja finansowa Funduszu nie jest dobra: mamy kryzys - mówi Mariusz Szymański, rzecznik Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Już obecnie konieczne jest korzystanie z rezerw finansowych, w celu wywiązania się z umów.

– Poza kolejką przyjmowane są nagłe przypadki, m.in z wypadków, w sytuacji, gdy występuje ból oka lub nagła utrata wzroku – wyjaśnia dziennikowi Polska dr Leopold Glasner, zastępca kierownika poradni okulistycznej UCK. – Każdego dnia wykonujemy około 15 operacji. W pierwszej kolejności zajmujemy się pacjentami, na których skierowaniu widnieje adnotacja „pilne”. Chory z przewlekłym zwyrodnieniem siatkówki, o którym mowa, nie miał skierowania opisanego w ten sposób, dlatego w rejestracji poinformowano go, że musi poczekać.

Co mogą zrobić pacjenci, którzy nie otrzymali skierowań na badania z dopiskiem „pilne”? Pozostaje poszukiwanie możliwości badania w innych placówkach, np. w szpitalu na Zaspie. W nagłych przypadkach można się także zgłosić do pogotowia okulistycznego, działającego w Szpitalu Studenckim. Kolejna możliwość to telefon do POW NFZ, który podpowie, gdzie można wykonać badanie najszybciej.

Pacjent, któremu odmówiono badania w UCK, miał trochę szczęścia: został jednak przyjęty po interwencji dziennikarzy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum