Gdańsk: "mobilny zespół psychiatryczny" dotrze do bezdomnych

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 24 stycznia 2020 10:01

Bezdomni w Gdańsku zostaną otoczeni opieką psychiatryczną. Na ulice wyruszą w tym celu zespoły złożone z psychiatrów i  streetworkerów.

Fot. archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

To pierwsza taka inicjatywa w Polsce. Jej celem jest dostarczenie pomocy psychiatrycznej wszystkim osobom bezdomnym przebywającym w mieście.

Patrol, złożony z psychiatry i dwóch streetworkerów, po raz pierwszy wyruszył na ulice w środę, 22 stycznia, spod dworca PKP w Gdańsku Wrzeszczu. Zaplanowane są już kolejne jego wyjścia. Te mają odbywać się regularnie, zespół ma w szczególności odwiedzać miejsca niemieszkalne, takie jak dworce, piwnice, parki, altanki śmietnikowe.

Pomoc organizuje koło gdańskie Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.

Paweł Jaskulski z Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. podkreśla, że nie było łatwo znaleźć lekarza psychiatrę, który zdecydowałby się na współpracę i odwiedzanie osób bezdomnych. Do mobilnego zespołu dołączyła Anna Kowalska, psychiatra z Gdańska.

- Organizacje pomagające osobom bezdomnym współpracują czasem z lekarzami, w Warszawie są to np. interniści czy stomatolodzy - wyjaśnia Paweł Jaskulski. - Nie zdarzyła się jednak do tej pory sytuacja, żeby osobami bezdomnymi zajął się psychiatra.

Więcej: gazeta.pl

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum