Gdańsk: miejski program walki z nadwagą u dzieci

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 czerwca 2016 16:13

Prawie 2 tys. gdańskich dzieci skorzysta z programu pomagającego walczyć z nadwagę lub otyłością. Program finansuje miasto, a prowadzi go Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Dzieci, które już skorzystały z projektu, zmniejszyły swoje BMI średnio o 6 pkt.

FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

Program, który nosi nazwę "6-10-14 dla zdrowia", realizowany jest w Gdańsku od 2011 roku i ma zakończyć się w roku obecnym. W piątek, na konferencji, która miała miejsce w gdańskim UCK, przedstawiono efekty pięcioletniego przedsięwzięcia.

Jak poinformowała Paulina Metelska koordynująca projekt z ramienia UCK, w ramach programu, w ciągu pięciu lat jego trwania przebadano 36,5 tysiąca gdańskich dzieci i nastolatków w wieku 6, 10 i 14 lat.

Badania wykazały, że prawie cztery tysiące, czyli niemal 11 procent dzieci we wspomnianym wieku, ma nadwagę lub otyłość. Wszystkim takim dzieciom i ich rodzinom UCK zaproponowało udział w specjalnym - trwającym rok, programie mającym na celu zbicie wagi.

Jak wyjaśniła Metelska, program dla każdego dziecka i jego opiekunów rozpoczynał się od konsultacji i szczegółowych badań mających pomóc w ustaleniu przyczyn nadwagi czy otyłości i w znalezieniu najskuteczniejszych dla danego dziecka sposób na pozbycie się jej.

- W takiej konsultacji brał udział lekarz, dietetyk, specjalista aktywności fizycznej oraz psycholog, bo często otyłość związana jest rożnego rodzaju problemami natury psychicznej, a poza tym psycholog jest w stanie zmotywować dzieci i rodziców do działania - powiedziała Metelska.

W efekcie konsultacji dzieci często były kierowane na dodatkowe badania, a tam gdzie nie było takiej konieczności, dzieci i ich opiekunowie otrzymywali konkretne wytyczne, w tym np. zestawy zadań do wykonania, wskazówki dietetyczne itp. Efekty pracy rodzin były sprawdzane trzykrotnie w odstępie trzech, a w ostatniej fazie - sześciu miesięcy. Za każdym razem specjaliści sprawdzali postępy, udzielali dodatkowych wskazówek itp.

Jak dotąd przez pełen roczny cykl programu przeszło 972 dzieci. "W efekcie centyl BMI u tych dzieci obniżył się średnio o 6 punktów" - zaznaczyła Metelska. Dodała, że w trakcie realizacji programu jest kolejnych 830 dzieci, a 150 oczekuje na pierwsze konsultacje.

- Niestety, nie wszyscy rodzice, u których dzieci stwierdziliśmy nadwagę lub otyłość, zdecydowali się na wzięcie udziału w programie, ale z roku na rok ten odsetek jest coraz większy, co wynika pewnie z coraz większej świadomości opiekunów co do tego, jakie skutki niesie z sobą nadwaga lub otyłość - powiedziała PAP Metelska.

Dodała, że w efekcie badań przeprowadzonych w ramach programu u sześciu procent dzieci wykryto podwyższony poziom cukru, u 7 procent - podwyższony poziom trójglicerydów, a u 22 procent - podwyższony poziom cholesterolu.

- W wielu z tych przypadków odchylenia były na tyle poważne, że wymagały natychmiastowej konsultacji czy to u diabetologa czy endokrynologa lub innych specjalistów. Te odchylenia prawdopodobnie nie zostałyby wykryte, gdyby nie nasz program - zaznaczyła Metelska.

Program objął nie tylko dzieci i ich rodziców, ale też nauczycieli (prawie tysiąc pedagogów otrzymało niezbędną wiedzę dotyczącą cukrzycy) oraz pracowników szkolnych stołówek (165 spośród nich wzięło udział w warsztatach "Do zdrowia od kuchni").

Jak poinformował w czasie konferencji wiceprezydent Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk, w ciągu pięciu lat realizacji programu miasto wydało na niego 1,6 mln zł.

- Gdańsk był pierwszym miastem w Polsce, które wprowadziło tego typu, tak szeroki program walki z otyłością. Chcielibyśmy go kontynuować. Teraz właśnie nastąpił moment, gdy kończą się wszystkie zdrowotne programy oferowane przez samorząd: będziemy analizować efekty wszystkich dotychczasowych programów i podejmować dalsze decyzje" - powiedział Kowalczuk.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum