Gdańsk: maszerują po zdrowie z kijkami do nordic walking

Autor: Polska/Rynek Zdrowia • • 27 września 2009 14:57

Na niedzielę (27 września) zaplanowany został w Trójmieście Pierwszy Gdański Marsz po Zdrowie, zainicjowany przez lekarzy kardiologów, wspierających ideę nordic walking.

Współorganizatorami imprezy są: Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku oraz Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.

Do uprawiania nordic walking wystarczą odpowiednie kije, wygodne obuwie, luźny strój i dobre chęci. To sport dla wszystkich, młodych i starszych, niezależnie od kondycji fizycznej i pory roku.

Jednak tylko odpowiedni chód z wykorzystaniem specjalnie zaprojektowanych kijków może zapewnić sto procent korzyści zdrowotnych z uprawiania tej dyscypliny. Regularne chodzenie z kijami poprawia ogólną kondycję, odciąża stawy i zwiększa ich ruchomość, wzmacnia gorset mięśniowy, zwiększa wydatek energetyczny średnio o 20 proc., koryguje postawę, jak również usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy.

Dzięki prawidłowej technice angażujemy, oprócz nóg, również inne partie mięśni, m.in. obręcz barkową.

Specjalną kategorię marszową oraganizatorzy przewidzieli dla kobiet w ciąży, które dodatkowo będą mogły skorzystać z porad Anny Bartkowskiej prowadzącej Szkołę Rodzenia, z konsultacji z pracownikami MOPS-u i Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień, z badań profilaktycznych prowadzonych przez gdański sanepid oraz wziąć udział w zajęciach ruchowych dla przyszłych mam.

Celem niedzielnej imprezy jest także propagowanie haseł ogólnopolskiej kampanii społecznej "Ciąża bez alkoholu" realizowanej w Gdańsku przez GCPU i skierowanej do kobiet w ciąży i przyszłych matek.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum