Gdańsk: lekarze z UCK przeszczepili pacjentowi jednocześnie serce i nerkę

Autor: Dziennik Bałtycki, RZ/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2018 13:37

Transplantolodzy z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku przeprowadzili pierwszą na Pomorzu i drugą w historii przeszczepów w Polsce jednoczasową transplantację - serca i nerki. Oba narządy pobrano od tego samego dawcy, co zmniejsza ryzyko ich odrzucenia przez organizm biorcy.

Fot. Sylwia Mierzewska UCK

Przeszczep odbył się 30 marca, jednak dopiero w piątek (20 marca) zarząd szpitala zdecydował, że można ten fakt ujawnić. Zgodzili się na to zarówno kardiolodzy, jak i nefrolodzy, którzy opiekują się pacjentem. Stan 55 letniego mężczyzny lekarze określają jako stabilny.

Lekarze byli jednak w rozterce - z powodu wieloletniej schyłkowej niewydolności serca pacjent nie bardzo kwalifikował się do przeszczepu nerek, natomiast niewydolność nerek była u niego przeciwwskazaniem do wykonania przeszczepu serca. Specjaliści z UCK zdecydowali się na jednoczesny przeszczep obu niewydolnych narządów, kiedy znalazł się dawca.

Zdaniem prof. Jana Rogowskiego, szefa Kliniki Kardiochirurgii UCK, operacja to ogromny sukces szpitala, bo przeszczepy narządów to praca całego, olbrzymiego zespołu przedstawicieli różnych specjalności.

- Przeszczep jednoczasowy to niewątpliwie duże obciążenie organizmu operowanego wynikającego z niemalże jednoczesnego przeszczepienia dwóch organów. Plusem tej sytuacji jest fakt, że pacjent otrzymał serce i nerkę od tego samego dawcy, dzięki temu występuje mniejsze ryzyko immunizacji, której efektem może być odrzucenie przeszczepionego narządu - mówi prof. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

Do tej pory zaledwie dwukrotnie podjęto w Polsce podobną próbę. Pierwszą przeprowadził 16 lat temu (w 2002 roku ) w Zabrzu zespół powołany przez prof. Zbigniewa Religę. Rok temu, w Instytucie Kardiologii w Aninie wykonano u jednego chorego dwa przeszczepy - serca i nerki, ale w odstępie dziesięciu dni i to od dwóch dawców.

Oprócz serc i nerek w Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznym przeszczepia się także szpik i rogówki. Przygotowujemy się do transplantacji płuc i wątroby - podała w informacji dla mediów Wioleta Wójcik z zespołu ds. organizacji i promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum