Gdańsk: hospicjum w trudnej sytuacji finansowej

Autor: dziennikbaltycki.pl/Rynek Zdrowia • • 01 czerwca 2016 09:18

Z finansowania Domowego Hospicjum "Pomorze Dzieciom" w Gdańsku wycofał się strategiczny sponsor. Placówka potrzebuje finansowego wsparcia, nie ma kontraktu z NFZ.

Fot. archiwum

Dopiero w połowie przyszłego roku pomorski NFZ zawierać będzie nowe kontrakty na opiekę paliatywną. 

Placówka popadła w kłopoty finansowe z początkiem roku, kiedy to z jej finansowania zrezygnował główny sponsor. Dopiero za cztery miesiące, hospicjum będzie mogło się starać się o status organizacji pożytku publicznego i ubiegać się o środki z 1 proc.

Hospicjum można pomóc - wystarczy co miesiąc przekazać 8 złotych, by 19 rodzin śmiertelnie chorych dzieci nie straciło poczucia bezpieczeństwa. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można na stronie hospicjum - bąbel. pomorzedzieciom.pl.

Według Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej niedofinansowanie hospicjów sięga 40-50 proc. To ma się zmienić.

Na początku kwietnia resort zdrowia zapowiedział, że Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji ponownie zajęła się wyceną świadczeń.

Od 2017 r. wycena na opiekę paliatywną - o ile Ministerstwo Zdrowia znajdzie środki - miałaby się zwiększyć. Za całodniowy pobyt w hospicjum stacjonarnym AOTMiT proponuje wzrost wyceny z dotychczasowych ponad 200 zł do 405 zł, czyli prawie dwukrotny. To oznaczałoby zwiększenie liczby łóżek w hospicjach.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum