Gdańsk: hospicjum stawia na wolontariuszy po 50. roku życia

Autor: Radio Gdańsk, KL/Rynek Zdrowia • • 11 czerwca 2014 09:24

Gdańskie hospicjum rozpoczyna szkolenie wolontariuszy do pracy z seniorami w domach opieki społecznej i ZOL. Program adresowany jest do osób po 50. roku życia.

Jak podaje Radio Gdańsk, ochotnicy będą pomagać przy podawaniu posiłków i dotrzymywać towarzystwa w czasie wolnym.

Program adresowany jest do osób po 50. roku życia. Wicemarszałek województwa Hanna Zych-Cisoń, która patronuje akcji, zwraca uwagę, że ogromną zaletą takich osób jest doświadczenie i dobry kontakt z podopiecznym.

Najpierw wolontariusze zostaną przeszkoleni przez Fundację Hospicyjną w Gdańsku. Fundacja chce zorganizować dwie grupy wolontariuszy. Taki system działa już w sopockim domu seniora. Codziennie do pracy stawia się tam pięćdziesięciu wolontariuszy.

Więcej: www.radiogdansk.pl

Mimo dość niskiego poziomu zaangażowania polskiego społeczeństwa w wolontariat, jego potencjał w ocenie pracowników hospicjum jest nie do przecenienia. Psycholog Ewa Kalińska z warszawskiego Hospicjum Onkologicznego Św. Krzysztofa przyznaje, że w placówce opieki paliatywnej wolontariusze uzupełniają pracę profesjonalnego zespołu.

- Zakres czynności, w których mogą pomóc jest bardzo szeroki. Towarzyszą pacjentom w spacerach, codziennych rozmowach, czytają książki i prasę, robią drobne zakupy chorym, pomagają obsługiwać audiobooki. Są wolontariusze zajmujący się pielęgnacją włosów, dłoni i stóp. Z kolei wolontariusze akcyjni pomagają zapewnić rozrywkę pacjentom - organizują koncerty muzyki klasycznej i rozrywkowej, wieczory poezji i relaks. Ich rola jest nieoceniona. Pozytywnie odbierają ich zarówno pacjenci, rodziny, jak i sam nasz personel - podkreśla Kalińska.

Jednak nie wszystkie placówki opieki medycznej tak entuzjastycznie podchodzą do pomocy ze strony wolontariuszy. W szpitalach sprawa bywa skomplikowana.

Czytaj też: Wolontariusz w szpitalu - tak, ale tylko przeszkolony

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum