Gdańsk: hospicjum cztery razy starało się o kontrakt z NFZ

Autor: Dziennik Bałtycki, KR/Rynek Zdrowia • • 06 stycznia 2010 17:42

NZOZ Pomorskie Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku od dwóch lat bezskutecznie stara się o kontrakt z NFZ.

Jak podaje Dziennik Bałtycki, pierwsi mali pacjenci trafili do placówki 1 kwietnia 2008 r. O pierwszy kontrakt NZOZ starał się w połowie 2008 r. Ofertę odrzucono, bo stawkę, którą hospicjum zaproponowało (75 zł za dobę), choć zgodna z wytycznymi prezesa NFZ, pomorski oddział uznał za zbyt wysoką.

Przy drugim podejściu do kontraktu Fundusz nie zaakceptował pomieszczenia, które placówka wynajęła w Rumi. Nie pomogły argumenty, że to nie pacjenci przyjeżdżają do hospicjum, a lekarze, pielęgniarki i wolontariusze jeżdżą do domów chorych dzieci. Trzecie podejście nie udało się z powodu zmiany adresu, które nie udało się zaktualizować z powodu błędu w systemie informatycznym NFZ.

W ostatnim, grudniowym, nie wystartowali, bo według informacji umieszczonych na stronie Pomorskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ taki konkurs pod koniec ubiegłego roku nie miał w ogóle szans się odbyć. Podobnie mówili urzędnicy Funduszu. Potem regionalny oddział NFZ zmienił decyzję, ale nie powiadomił o tym dyrekcji hospicjum, bo nie miał takiego obowiązku.

Dyrekcja placówki zapewnia, że nie ma mowy o zamknięciu placówki. Główny sponsor placówki Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci obiecała finansowe wsparcie placówki do końca marca. Kolejne kilka miesięcy mają zabezpieczyć pieniądze zebrane przez założyciela placówki – fundację o tej samej nazwie.

– Jednakże fundacja nie jest w stanie sama udźwignąć kosztów funkcjonowania hospicjum. Przynajmniej część z nich powinno być finansowane przez Fundusz – mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Maciej Niedźwiedzki z gdańskiego hospicjum.

Jak przyznaje, rozmawiał już z dr. Jerzym Karpińskim, dyrektorem Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku, który zainteresował się sprawą i obiecał poparcie. Udzielenie pomocy dla Pomorskiego Hospicjum dla Dzieci w Gdańsku zapowiedział też urząd wojewody. 8 stycznia dr Niedźwiecki ma się spotkać w tej sprawie z wicewojewodą Michałem Owczarczakiem.

Pomorski NFZ wyraził nadzieję, że Funduszowi uda się ogłosić dodatkowy konkurs na hospicja w ciągu najbliższych trzech miesięcy.

Więcej: www.dziennikbaltycki.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum