Gdańsk: dyskutowali o tym, jak usprawnić pracę SOR-ów

Autor: Portal Regionalny Trójmiasto/Rynek Zdrowia • • 22 czerwca 2018 12:37

- Modernizacja i powiększenie szpitalnych oddziałów ratunkowych, zorganizowanie ambulatoriów chirurgicznych oraz edukacja pacjentów, to tylko niektóre z rozwiązań zmierzających do usprawnienia pracy SOR-ów - podkreślali eksperci podczas debaty, która odbyła się w Gdańsku.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

W trakcie debaty zwrócono uwagę na fakt, że winę za długi czas oczekiwania na pomoc ponoszą często sami pacjenci, którzy zgłaszają się na oddziały ratunkowe, choć ich życie nie znajduje się w stanie zagrożenia. Pomocy bez trudu mógłby im zatem udzielić lekarz POZ - pisze portal Trójmiasto.

Jak podkreślali eksperci, na pewno na SOR powinien trafić pacjent, który np. odczuwa ból w klatce piersiowej, ma cechy niedowładu, alergię, połknął jakiś przedmiot.

Specjaliści zaznaczyli, że poprawę sytuacji na SOR można rozpocząć od przeorganizowania pracy w szpitalu. Jednym z takich rozwiązań jest stworzenie ambulatoriów chirurgicznych, wyposażonych w aparat rentgenowski, w którym będzie dyżurował chirurg czy ortopeda i pielęgniarka. W takim punkcie można opatrzyć prostą ranę, wyciągnąć szkło czy drzazgę, opatrzyć przemieszczone złamanie. Można byłoby to rozliczyć w ramach ambulatorium opieki specjalistycznej.

W planach jest również zorganizowanie kampanii informacyjnej adresowanej do pacjentów.

Więcej: zdrowie.trojmiasto.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum