Gdańsk: dbają o zdrowy uśmiech przyszłych mam i ich dzieci

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2010 13:50

Studenci stomatologii uczą kobiety w ciąży, jak dbać o zęby swoje i dziecka - informuje Gazeta Wyborcza.

Kto z młodych rodziców wie, że na pierwszą wizytę do stomatologa trzeba wybrać się między 6 a 12 miesiącem życia dziecka? Kto przemywa dziecku dziąsła ligniną nasączoną wodą, zanim pojawią się pierwsze zęby? Kto pilnuje, żeby nie oblizywać smoczka i nie jeść tymi samymi sztućcami, co dziecko?

– Wiele podstawowych wiadomości, które przekazujemy podczas spotkań w szkołach rodzenia, to zupełne nowości dla przyszłych rodziców – mówi Marcin Derwich, student trzeciego roku stomatologii, przewodniczący koła naukowego przy Katedrze i Zakładzie Stomatologii Zachowawczej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jest o co walczyć, bo ponad 80 proc. polskich sześciolatków ma próchnicę, u 18-latków jest to już prawie 100 proc. Gdańscy studenci postanowili zacząć więc od podstaw i edukować przyszłe mamy. Na razie odwiedzili dwie szkoły rodzenia w Gdańsku i dwie w Gdyni. Autorską akcję „Mamo, nie chcę mieć próchnicy!" planują zakończyć w czerwcu przyszłego roku, a przez ten czas odwiedzić możliwie najwięcej trójmiejskich szkół rodzenia.

– Mówimy, co może dziać się z zębami kobiety w ciąży. O zmianach w przyzębiu, krwawieniu z dziąseł. O tym, że w ciąży trzeba wyleczyć wszystkie zęby, żeby nie narazić siebie i dziecka na infekcje. O tym, że próchnica to choroba zakaźna, że można zarazić nią swoje dziecko podając mu pośliniony smoczek, próbując mleka z jego butelki lub jedząc tymi samymi sztućcami – dodaje Derwich.

Więcej na: www.gdansk.gazeta.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum