Gdańsk: badają profilaktycznie palaczy

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2009 11:53

Lekarze z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego przedstawili projekt przebadania w przeciągu najbliższych 5 lat osób z grupy największego ryzyka pod kątem chorób cywilizacyjnych.

Gdańsk: badają profilaktycznie palaczy
Badaniom mogą się poddać osoby palące papierosy ponad 20 paczkolat.

Koszt badań wynosić ma ok. 1,5 mln złotych rocznie, ale korzyści wynikające z wcześniejszej diagnozy są jeszcze większe. Teraz Urząd Marszałkowski będzie  zastanawiał się, skąd wziąć pieniądze na ten cel – donosi Dziennik Bałtycki.

Pomorze zajmuje czołowe miejsca w Polsce pod względem liczby zachorowań na nowotwory i choroby układu krążenia. Dzięki zaangażowaniu zespołu z Kliniki Torakochirurgii GUMed, kierowanej przez prof. Witolda Rzymana, udało się już zdobyć milion euro na Pilotażowy Program Badań Przesiewowych Raka Płuca. Badania zakończą się do 2011 r. Jeśli uda się zdobyć pieniądze na kolejny program lokalny, to jest szansa przez najbliższe 5 lat przebadać dodatkowo 15 tysięcy osób.

Programem objęto osoby między 50. a 75. rokiem życia, palące papierosy ponad 20 paczkolat (paczkę papierosów dziennie przez cały rok) lub pracujące przy azbeście i obciążone genetycznie ryzykiem zachorowania na nowotwory. Do tej pory przeprowadzono już ok. 8 tys. badań, którym poddało się ponad 4 tysiące palaczy. U ok. 50 udało się wykryć raka płuc we wczesnym, pozwalającym na wyleczenie choroby, stadium.

– Szacujemy, że do grupy ryzyka , związanego z wieloletnim paleniem papierosów, narażonych na raka płuc i dodatkowe choroby cywilizacyjne należy ok. 200 tysięcy Pomorzan – twierdzi prof. Witold Rzyman.

Według dr. Tomasza Zdrojewskiego z GUMed, jednego z inicjatorów lokalnego programu Zdrowie dla Pomorzan, jest to pierwsza w nie tylko w Polsce, ale i na świecie próba kompleksowego przebadania osób narażonych na choroby cywilizacyjne. Gdańskim projektem kontroli palaczy interesują się m.in. Amerykanie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum