Gdańsk: UCK wprowadza program prehabilitacji

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 18 października 2018 12:35

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku rozpoczyna systematyczny projekt wspierania chorych w okresie przed operacją, aby pokazać pacjentom, jakie działania przyśpieszające proces zdrowienia i powrotu do sprawności po zabiegu chirurgicznym mogą podjąć.

Fragment plakatu promującego projekt zajęć dla pacjentów. Fot. Archiwum

Jak podaje szpital pomimo postępu w zakresie technik operacyjnych, wielu chorym powrót do zdrowia i sprawności zajmuje wiele dni a nawet tygodni. Niezadowalający jest także odsetek powikłań po operacjach. Ostateczny wynik leczenia chirurgicznego i szybkość rekonwalescencji zależy bowiem także od ogólnej kondycji chorego.

Liczne badania naukowe i obserwacje kliniczne wykazały, że podniesienie wydolności psychofizycznej pacjenta w okresie przed operacją może zmniejszyć częstość powikłań, skrócić czas pobytu w szpitalu i przyspieszyć powrót do zdrowia. Działania na rzecz poprawy kondycji chorego prowadzone w okresie przedoperacyjnym nazywa się prehabilitacją.

UCK chce leczyć chorych według najlepszych światowych wzorów. Stad pomysł systematycznego  wspierania chorych w okresie przed operacją.

- Podczas wizyty przedoperacyjnej w Klinice Kardiochirurgii UCK pacjent przygotowywany jest do operacji serca. Oprócz typowego wywiadu i badania lekarskiego, ukierunkowanego na określenie chorób dodatkowych, przeprowadzane są badania stanu odżywienia oraz wydolności fizycznej. Na tej podstawie wprowadzony zostaje indywidualny, pięcioelementowy program prehabilitacji - wyjaśnia dr Magdalena Łasińska-Kowara, anestezjolog prowadząca program prehabilitacji w Klinice Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK. 

I dodaje. Program ten składa się z nauki wykonywania ćwiczeń oddechowych, terapii antynikotynowej, rozmowy z psychologiem, zachęcenia do aktywności fizycznej, konsultacji dietetyka. Wszystko to w celu osiągnięcia możliwie najlepszej kondycji pacjenta przed operacją serca i skrócenia czasu rekonwalescencji.

Projekt "Prehabilitacja w UCK" rozpocznie się od wykładu dla pacjentów:  "Nabierz sił przed operacją", który odbędzie się 27 października o godz. 15.00 w sali im. Zdzisława Kieturakisa. Po wykładzie, w salach seminaryjnych, odbędą się ćwiczenia oddechowe i regeneracyjne.

 

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum