Gdańsk: UCK otworzyło nowy dzienny pokój dla alergików

Autor: Dziennik Bałtycki/Rynek Zdrowia • • 02 lipca 2019 14:01

Alergicy uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych są najbardziej narażeni na ich atak w miesiącach letnich. Niekiedy reakcja organizmu jest tak silna, że chory doznaje wstrząsu anafilaktycznego. To właśnie dla nich w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku powstał specjalny pokój dzienny.

Gdańsk: UCK otworzyło nowy dzienny pokój dla alergików
Jeden z obiektów gdańskiego UCK; FOT. GUMed

Pokój wyposażyła gdańska organizacja Soroptimist International I Klub. Tutaj pacjenci mogą poddać się odczulaniu.

Reakcje po użądleniu ocenia się wg skali Mullera. Pokazuje ona, że objawy mogą wystąpić w szerokim zakresie: od miejscowego obrzęku, świądu, bólu, aż po wstrząs anafilaktycznego, który może skończyć się śmiercią. Jeżeli po użądleniu występują objawy zagrażające życiu (III i IV stopień wg skali Mullera) należy rozważyć odczulanie.

Leczenie odczulające polega na podawaniu niewielkich ilości jadu, by organizm wytworzył tolerancję na dany alergen. W pierwszej fazie terapii podaje się jad w maleńkich dawkach, stopniowo je zwiększając. Następnie przechodzi się do fazy podtrzymującej, która trwa ok. pięciu lat. Kolejne dawki alergenu podawane są raz w miesiącu w szpitalu.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pomoc uczulonym oferuje Klinika Alergologii i Pneumonologii. To właśnie tutaj powstał specjalny pokój dzienny.

W trakcie leczenia chorzy przebywają w klinice zwykle od kilku do kilkunastu godzin. Dzięki zastosowaniu miękkich siedzisk - leżanek, wygodnych foteli oraz stolików pacjenci mają komfortowe warunki do czytania, pracy, a nawet spania.

Więcej: dziennikbaltycki.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum