Dziennik Bałtycki, JJ/Rynek Zdrowia | 24-10-2011 13:43

Gdańsk: UCK do końca roku może zbadać jeszcze 800 dawców szpiku

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, przy którym powstał kilka miesięcy temu Gdański Ośrodek Dawców Szpiku, do końca roku może przebadać jeszcze 800 osób, które chcą zostać dawcami szpiku kostnego.

To jedyna placówka w Polsce północnej rekrutująca dawców szpiku. Do rejestru może zapisać się każda osoba w dobrym stanie zdrowia w wieku od 18 do 50 lat.

Pozyskiwaniem dawców szpiku gdański szpital kliniczny zajmuje się od 1999 roku, od kiedy współpracuje na stałe z Poltransplantem i od 2009 roku z Polgraftem - jednostkami finansującymi badania niespokrewnionych dawców szpiku ze środków publicznych. W ciągu 11 lat (łącznie z 2010 rokiem) udało się tu przebadać 4800 osób. Ograniczeniem w większej liczbie badań są pieniądze.

Od połowy tego roku, dzięki zdobyciu akredytacji Ministerstwa Zdrowia, sytuacja się zmieniła. Gdański Ośrodek Dawców Szpiku ma zapewnione stałe finansowanie ze środków budżetowych w ramach programu rozwoju transplantacji.

Pieniądze przyznane UCK w bieżącym roku wystarczą na przebadanie około 2000 osób. Do tej pory przebadano 1200 osób więc jeszcze 800 może zrobić takie badania do końca roku.

- Pieniędzy na badania nie powinno nam zabraknąć. W tej chwili organizujemy akcje wyjazdowe aby pozyskać jak najwięcej dawców. Chcemy do końca roku zrealizować cały kontrakt na badania potencjalnych dawców - mówi portalowi rynekzdrowia.pl dr Anna Dukat-Mazurek z Pracowni Zgodności tkankowej UCK

- Czy będą na nie pieniądze w przyszłym roku? Konkursy na realizację badań ogłasza Ministerstwo Zdrowia, ale sądzę, że ze względu na nacisk jaki kładzie resort na transplantologię oraz realizację Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej, pieniędzy nie będzie mniej niż w tym roku, a może nawet więcej - dodaje dr Dukat-Mazurek.