×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Gdańsk: Centrum Powiadamiania Ratunkowego i numer 112 od 15 maja

Autor: JJ/Rynek Zdrowia19 kwietnia 2012 11:11Aktualizacja: 19 kwietnia 2012 11:38

We wtorek (17 kwietnia) w Gdańsku, urzędniczki Urzędu Marszałkowskiego, ratując mężczyznę z atakiem serca, miały kłopot z dodzwonieniem się pod numer ratunkowy 112, który teoretycznie powinien funkcjonować. Okazuje się, że "działał" teoretycznie.

Gdańsk: Centrum Powiadamiania Ratunkowego i numer 112 od 15 maja
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W całej Polsce występują problemy z uruchomieniem w pełni funkcjonalnego systemu powiadamiania ratunkowego pod nr 112. Telefony te co prawda działają i jako takie zostały uruchomione, ale rzecz nie polega jedynie by działała linia telefoniczna i ktoś odbierał telefon.

Problem jest szerszy i bardziej skomplikowany technicznie. Chodzi o uruchomienie specjalnych łączy (pomiędzy różnymi służbami ratowniczymi), włączenie w system specjalnie formatowanych baz danych - słowem wdrożenie całego dość skomplikowanego oprogramowania.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Roman Nowak, rzecznik prasowy Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, uruchomienie nr 112, by był odbierany przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego, planowane jest na 15 maja.

- Na czas Euro 2012 funkcjonowanie systemu powiadamiania z numerem 112 będzie obejmować już Gdańsk. Operatorzy CPR będą wstępnie weryfikować zgłoszenia zdarzeń na numer i przekazywać te istotne odpowiednim służbom. W tej chwili niestety ludzie często po prostu "testują" numer 112 - dzwonią z niepoważnymi sprawami, skarżą się na sąsiadów, pytają o sprawy bieżące.... Policjanci i strażacy muszą te telefony odbierać, co może doprowadzić do sytuacji, że ktoś kto naprawdę potrzebuje pomocy, może zostać jej pozbawiony - mówi Roman Nowak.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum