Gdańsk: 52 przeszczepy wątroby w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2020 r.

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2021 20:02

52 transplantacje wątroby wykonał w 2020 r. zespół specjalistów z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Szpital zajął tym samym drugie miejsce w Polsce pod względem liczby przeszczepień tego narządu.

Gdańsk: 52 przeszczepy wątroby w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w 2020 r.
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

O sukcesie trójmiejskich transplantologów poinformował w czwartek (14 stycznia) zespół ds. organizacji i promocji Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego (UCK) w Gdańsku. W przekazanym mediom komunikacie wyjaśniono, że powstanie w szpitalu ośrodka zajmującego się kompleksowym leczeniem chorób wątroby zainicjowały: zespół transplantacji wątroby pod kierunkiem dr. Piotra Remiszewskiego i zespół kwalifikujący prowadzony przez dr Annę Drobińską przy współpracy z Kliniką Anestezjologii i Intensywnej Terapii, kierowanej przez prof. Radosława Owczuka.

Jak podkreślił cytowany w komunikacie prasowym dr Piotr Remiszewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej, taka liczba przeszczepów to duży sukces. Lekarz dołączył do zespołu gdańskiego szpitala w październiku 2019 r. i od tego momentu transplantacje wątroby wyraźnie przyspieszyły. W 2019 przeprowadzono ich 11, rok później było ich już prawie pięć razy więcej.

Według dra Remiszewskiego wynik ten udało się osiągnąć dzięki współpracy m.in. z dyrekcją szpitala, władzami Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i z innymi klinikami.

- Cała struktura jest bardzo dobrze zorganizowana, a koordynacja pracuje wręcz doskonale. To sprawia, że program transplantacyjny bardzo prężnie się rozwija. UCK jest jedynym szpitalem w Polsce, gdzie przeszczepia się prawie wszystkie narządy. W jednym miejscu dokonuje się transplantacji serca, wątroby, nerek, płuc, rogówek oraz wysp trzustkowych. Tylko aktualnie trzustki się nie przeszczepia - wyjaśnił transplantolog.

Zwrócił też uwagę, że taką liczbę przeszczepień wątroby udało się osiągnąć w niesprzyjających warunkach pandemii i przy mniejszej liczbie dawców.

- Jeśli przeanalizuje się wykres liczb transplantacji i zgłoszeń, widać takie dwie dolinki - jedna to marzec, a druga to wrzesień. To się pokrywa z falami pandemii. Cały nakład i wysiłek ochrony zdrowia był skierowany na leczenie i niwelowanie skutków pandemii. W całej Polsce było zdecydowanie mniej zgłoszeń dawców - powiedział dr Remiszewski.

W komunikacie poinformowano, że 52 transplantacje wątroby w minionym roku sprawiają, że UCK w Gdańsku zajęło drugie miejsce w kraju względem liczby przeszczepień tego narządu. Liderem jest Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Jak podano, w gdańskim szpitalu od 18 kwietnia 2018 r. przeszczepiono 70 wątrób w ramach programu transplantacji tego narządu. W bieżącym roku odbyły się już trzy przeszczepy.

"W 2020 r. w UCK wykonano również 16 przeszczepień serca, 128 szpiku, 84 rogówek, 102 nerek oraz 16 płuc" - wskazano.

Zwrócono uwagę, że pięćdziesiąte przeszczepienie wątroby w UCK poprzedziła skomplikowana akcja logistyczna. 12 grudnia ub. roku połączone zespoły z Klinik Chirurgii Ogólnej Endokrynologicznej i Transplantacyjnej oraz Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK przeprowadziły pierwsze wspólne, "lotnicze" pobranie wielonarządowe. Ekipy musiały udać się znad Bałtyku pod Tatry. W szpitalu w Zakopanem pobrały od zmarłego dawcy wątrobę i płuca. Na narządy w Gdańsku czekało dwóch biorców.

"Dzięki sprawnej koordynacji, możliwości korzystania z transportu lotniczego (na odcinku Gdańsk -Rębiechowo - Kraków-Balice użyto samolotu PILATUS PC-12) oraz płynnemu przejazdowi do Zakopanego czas liczony od wyjazdu zespołu z UCK na przeciwległy kraniec Polski, pobranie narządów i powrót wyniósł zaledwie 11 godzin. W rezultacie udało się zrealizować przeszczepienie zgodnie z ograniczeniem czasowym niedokrwienia pobranych narządów" - czytamy w komunikacie.

Dodano, że w trakcie drogi powrotnej zespołów pobierających biorcy narządów przebywali już na salach operacyjnych. Przeszczepienie płuc wykonano u pojedynczego biorcy z Krajowej Listy Oczekujących. Przeszczepienie wątroby przeprowadzono u biorcy zgłoszonego do transplantacji w trybie pilnym.

Anna Machińska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum