Gdańsk: 1,1 mln zł na edukację seksualną i wsparcie prokreacji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 kwietnia 2018 20:34

Program dla uczniów o edukacji seksualnej, wsparcie psychologiczne dla osób mających niepowodzenia prokreacyjne oraz dofinansowanie in vitro obejmuje Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska. Rocznie na ten cel miasto przeznacza 1,1 mln zł.

Gdańsk: 1,1 mln zł na edukację seksualną i wsparcie prokreacji. Fot. Shutterstock

Program wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska, przyjęty przez radnych miasta w ubiegłym roku, jest na razie realizowany w zakresie dofinansowania zabiegów in vitro. Trwają działania w sprawie uruchomienia dwóch pozostałych części programu: edukacyjnej i psychologicznej.

Podczas konferencji prasowej w czwartek (5 kwietnia) w Gdańsku wiceprezydent miasta ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk poinformował, że 16 kwietnia zostanie ogłoszony konkurs na realizację działań edukacyjnych. Zajęcia z edukacji seksualnej mają być kierowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych (po reformie - ponadpodstawowych; ostatnie dwie klasy). Udział w zajęciach uczniów niepełnoletnich będzie możliwy wyłącznie za zgodą rodziców lub opiekunów.

Wcześniej w konkursie wyłoniono realizatora opracowania broszury, która będzie jednym z elementów części edukacyjnej programu. Broszura "ZdroweLove" dotyczy seksualności człowieka, dojrzewania i rozwoju psychoseksualnego, anatomii, w tym zdrowia i higieny, antykoncepcji, ryzykownych zachowań seksualnych i infekcji przenoszonych drogą płciową oraz roli płciowych i społecznych.

Anna Michalska, autorka broszury, wyjaśniła podczas konferencji, że powstały też scenariusze zajęć i prezentacje do lekcji. Zaznaczyła, że określają one m.in. zakres wiedzy, jaka powinna być przekazana uczniom w ramach konkretnego obszaru tematycznego. Zajęcia odbywać się mają poza godzinami lekcyjnymi. Niewykluczone, że rozpoczną się od nowego roku szkolnego.

- Każda klasa, każda grupa uczniów będzie miała dostarczony taki sam materiał przez przeszkolonych edukatorów, którzy będą realizowali projekt - powiedziała. Edukatorów ma wyłonić konkurs, który ma być ogłoszony 16 kwietnia. Na realizację tej części programu miasto rocznie chce przeznaczyć 50 tys. zł.

Przeciwko broszurze o edukacji seksualnej protestowała Fundacja Mamy i Taty, która wystosowała apel przeciwko "agresywnej demoralizacji dzieci w Gdańsku". Przedstawiciele Fundacji twierdzą, że broszura promuje stosowanie środków antykoncepcyjnych, w tym hormonalnych, używa języka i wartości stosowanych przez środowiska radykalnych mniejszości seksualnych, zachęca do masturbacji.

Kowalczuk zwrócił uwagę, że "kluczowe dla miasta było to, że więcej niż protestów w tej sprawie było próśb o wdrożenie tego programu i pytań, dlaczego tak późno przygotowywane i prowadzone będą takie zajęcia dla uczniów".

Także 50 tys. zł Gdańsk chce przeznaczyć na wsparcie psychologiczne par, które obawiają się niepowodzeń lub mają już niepowodzenia prokreacyjne, są w ciąży i w okresie połogu, osób chorych onkologicznie (w związku z procedurą zabezpieczenia materiału genetycznego).

- Wsparcie będą mogli otrzymać wszyscy, nie tylko pary biorące udział w programie in vitro - zapewnił Kowalczuk. W zależności od zgłaszanych potrzeb przewiduje się m.in. konsultacje grupowe, par i indywidualne. 10 kwietnia ma być ogłoszony konkurs na realizację poradnictwa i terapii w tym zakresie.

Od ubiegłego roku realizowana jest część medyczna Programu wsparcia prokreacji i z budżetu miasta są dofinansowywane procedury in vitro. Wiceprezydent Gdańska ds. polityki gospodarczej Aleksandra Dulkiewicz wyraziła nadzieję, że "jeszcze tego lata powitamy na świecie pierwsze gdańszczanki i gdańszczan, którzy narodzą się dzięki miejskiemu programowi wsparcia prokreacji". Poinformowała, że dzięki programowi około 50 par spodziewa się już dziecka. - Na 2018 r. kalendarze wybranych klinik pod względem możliwych procedur są niemal wypełnione, prowadzone są już zapisy na 2019 rok - dodała.

Zaznaczyła, że "zainteresowanie udziałem w programie i uzyskaniem wsparcia w staraniach o potomstwo jest nieustająco ogromne". - Codziennie miasto i kliniki, realizujące program, dostają kilkanaście zapytań w tej sprawie, choć nie wszystkie pary, które się zgłaszają, są na etapie umożliwiającym kwalifikację - dodała Dulkiewicz.

Rocznie na wsparcie procedury in vitro miasto przeznacza 1 mln zł. Program ma trwać do 2020 roku. Para może uzyskać dofinansowanie do 5 tys. zł (do 80 proc. kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. Bezwzględnym warunkiem otrzymania wsparcia jest płacenie przez oboje przyszłych rodziców podatków w Gdańsku.

Bożena Leszczyńska

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum