Garwolin: rusza kampania Nefrotest

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 13 czerwca 2013 12:03

Mieszkańcy Garwolina oraz powiatu garwolińskiego, którzy ukończyli 40 lat, będą mieli okazję przebadać się bezpłatnie pod kątem chorób nerek. 25 czerwca w ramach ogólnopolskiej kampanii Nefrotest przeprowadzone zostaną testy krwi dla 300 wcześniej zarejestrowanych osób.

Garwolin: rusza kampania Nefrotest

W Polsce, zgodnie z szacunkami nefrologów, problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość chorych nie zdaje sobie z tego sprawy. Choroba nerek może dotknąć każdego, ale najbardziej zagrożeni są cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie, choroby układu krążenia, osoby mające w rodzinie chorych na nerki oraz po ukończeniu 65. roku życia.

Celem kampanii Nefrotest jest uświadomienie Polakom, jak ważna jest regularna diagnostyka pod kątem chorób nerek, które można wykryć dzięki prostym i tanim badaniom krwi i moczu.

Do lekarzy POZ powiatu garwolińskiego dodatkowo trafi pula bezpłatnych skierowań na badania krwi (kreatynina z eGFR). To prezent od Stacji Dializ B.Braun Avitum dla tych, którzy również chcą przebadać nerki.

- Skierowania przesyłamy do lekarzy rodzinnych, ponieważ są osobami pierwszego kontaktu dla pacjenta. To u nich osoby, które ukończyły 40 lat, mogą pytać o darmowe skierowania na diagnostykę chorób układu moczowego - mówi dr Piotr Kędzierski, Kierownik Stacji Dializ B.Braun Avitum.

Garwolin jest dwudziestym szóstym miastem w Polsce, w którym organizowany jest Nefrotest. Do tej pory, w ramach akcji zostało przebadanych łącznie ponad 13 tysięcy osób w 25 miastach. Średnio, wyniki około 10 proc. badanych były niezgodne z normami. Wszyscy, którzy wymagali szczegółowych konsultacji, zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (organizacja zrzeszająca operatorów stacji dializ w Polsce) oraz Stacja Dializ B.Braun Avitum w Garwolinie. Nefrotest w powiecie garwolińskim objęli patronatem naukowym prof. Marian Klinger - krajowy konsultant w dziedzinie nefrologii oraz prof. Magdalena Durlik - mazowiecki konsultant wojewódzki w dziedzinie nefrologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum