GUS: Polacy coraz lepiej oceniają swoje zdrowie

Autor: GUS/Rynek Zdrowia • • 08 lipca 2011 17:28

GUS opublikował raport na temat stanu zdrowia ludności Polski w 2009 roku. Subiektywna ocena stanu zdrowia Polaków poprawiła się w porównaniu do 2004 roku.

GUS: Polacy coraz lepiej oceniają swoje zdrowie

O ile w 2004 roku 39 proc. mieszkańców Polski oceniało swoje zdrowie poniżej poziomu dobrego, to pod koniec 2009 roku takie opinie formułowało tylko 34 proc. Polaków. Chociaż subiektywna poprawa stanu zdrowia w równym stopniu dotyczyła mężczyzn jak i kobiet, to kobiety znacznie częściej oceniały swoje zdrowie poniżej dobrego (37 proc. kobiet, wobec 31 proc. mężczyzn).

Najmniejszą poprawę odnotowano wśród osób w podeszłym wieku (70-letnich lub starszych), jak również wśród starszych dzieci (5-19 lat) - tylko o niespełna 2 punkty procentowe.

Autorzy raportu twierdzą, że chociaż poprawa oceny stanu zdrowia ludności dotyczy wszystkich regionów kraju, to nadal w niektórych województwach udział osób oceniających swoje zdrowie gorzej niż jako dobre jest relatywnie wyższy niż w innych. Do takich regionów należy zaliczyć województwo lubelskie, świętokrzyskie i łódzkie.

Najlepsze opinie o swoim zdrowiu wypowiadali mieszkańcy województwa pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i podkarpackiego.

Statystycy zwracają uwagę na szybki spadek ocen negatywnych wśród mieszkańców województwa łódzkiego, dolnośląskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.

Więcej: www.stat.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum