GOPR i TOPR podpisały umowy na ratownictwo górskie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2012 11:11

Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe podpisały 17 lutego z MSW umowy na realizację zadań z zakresu ratownictwa górskiego w 2012 roku.

Jak informuje rzecznik resortu, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przeznaczyło na ten cel niemal 10 mln zł. Ratownicy górscy wcześniej nie chcieli się zgodzić na tworzenie i przesyłanie do MSW comiesięcznych raportów z ich działalności. Jak zapewniła rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak, organizacje ratownicze nie będą musiały przesyłać do MSW comiesięcznych grafików, a będą prowadzić je u siebie.

- Nasze uwagi co do umowy, dotyczące tworzenia comiesięcznych raportów z działalność ratowniczej, zostały uwzględnione, dlatego zdecydowaliśmy o podpisaniu umowy - powiedział Jacek Dębicki, naczelnik GOPR.

Na ratownictwo górskie resort przeznaczy 9,95 mln zł, z czego 3,6 mln zł trafi do TOPR. GOPR otrzyma 6,35 mln zł, czyli o 100 tys. zł więcej niż w roku ubiegłym. Finansowanie TOPR jest na tym samym poziomie co 2011 roku.

1 stycznia weszła w życie ustawa o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich. Zgodnie z nowymi przepisami, od tego roku ze środków przekazanych przez MSW w całości będzie finansowane utrzymanie i obsługa śmigłowca, gotowość ratownicza oraz centralne szkolenia ratownicze.

W ramach przewidzianego dofinansowania TOPR przeznaczy 1,185 mln zł na utrzymanie śmigłowca ratowniczego Sokół, a 2,415 mln zł zł na utrzymanie kadry ratowników górskich.

GOPR natomiast przeznaczy 6,08 mln zł na utrzymanie gotowości ratowniczej, w tym m.in. na utrzymanie środków łączności i transportu, koszty utrzymania obiektów. W ramach środków przeznaczonych na utrzymanie gotowości ratowniczej 4,56 mln zł będzie przeznaczone na wynagrodzenia dla ratowników górskich. Środki w wysokości 269 tys. zł przeznaczone będą na szkolenia centralne dla ratowników górskich oraz szkolenie psów ratowniczych.

GOPR i TOPR to organizacje pozarządowe, które pozyskują również pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów oraz otrzymują 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren parków narodowych, na terenie których działają.

Organizacje ratownictwa górskiego od 2011 roku nie udzielają pomocy na stokach narciarskich. Zgodnie z nową ustawą obowiązek ten spoczywa na właścicielach lub zarządcach stoków, którzy mogą tę usługę zlecić ratownikom górskim. TOPR i GOPR mogą zatem wykorzystać pełne siły i środki na zapewnienie bezpieczeństwa osobom przebywającym w górach.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum