LJ/ Rynek Zdrowia | 09-10-2008 15:10

GIST - nowotwór o nieznanym pochodzeniu

Eksperci są zdania, że w Polsce występuje ok. 15 nowych przypadków nowotworu przewodu pokarmowego (GIST) na milion mieszkańców

Średni wiek w momencie rozpoznania choroby to od 55 do 65 lat. GIST w wieku poniżej 40-go roku życia są raczej rzadkością. Istnieją jednak pojedyncze przypadki zachorowań wśród dzieci i młodzieży. U mężczyzn ta choroba występuje nieco częściej niż u kobiet.

GIST to nowotwory tkanki miękkiej (mięsaki) przewodu pokarmowego, które są możliwe do zdiagnozowania dopiero od niedawna. Najczęściej powstają w żołądku (50-70 proc.) i następnie w jelicie cienkim (20- 30 proc.). Zdecydowanie rzadziej tworzą się w jelicie grubym, dwunastnicy i w przełyku. U ok. połowy pacjentów z nowo zdiagnozowanym GIST występują przerzuty w czasie rozpoznania.

Jak w przypadku większości schorzeń nowotworowych, komórki nowotworowe przemieszczają się we krwi do innych organów i tworzą tam kolejne, siostrzane ogniska nowotworu złośliwego.

Powód powstawania nowotworów GIST do tej pory nie został ustalony. Powstają z przyczyny błędnego genu, który prowadzi do zmiany odbiorcy sygnału (receptora białkowego) na powierzchni poszczególnych komórek. Nowotwór nie jest dziedziczny.

Do roku 2000 istniała jedna możliwość leczenia tych rzadkich nowotworów – poprzez usunięcie chirurgiczne. Nowością w leczeniu nowotworów złośliwych są tak zwane terapie celowane za pomocą inhibitorów przekazywania sygnału w komórce. Chodzi tu o grupę leków, które wytwarzane są w laboratorium, aby zrealizować specyficzne cele w chorych komórkach nowotworowych.

Obecnie dostępne są dwie terapie celowane skuteczne w leczeniu nowotworów GIST, z czego jedna jest w Polsce dostępna w podstawowej dawce w ramach programu terapii onkologicznej.