GIS wzywa do szczepień przeciwko polio

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 września 2015 14:34

Dzieci i młodzież, którzy nie zrealizowali pełnego cyklu szczepień, powinni zaszczepić się przeciwko polio - wezwał Główny Inspektorat Sanitarny. W tym tygodniu poinformowano o dwóch przypadkach zachorowania dzieci na polio na Ukrainie.

GIS wzywa do szczepień przeciwko polio
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

"W związku z obecną sytuacją na Ukrainie osoby, które nie ukończyły 19. roku życia oraz nie zrealizowały pełnego cyklu szczepień zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych obowiązującym w Polsce, wzywa się do uzupełnienia szczepień przeciwko poliomyelitis" - czytamy w komunikacie na stronie GIS.

Inspektorat przypomina, że podstawowe obowiązkowe szczepienia przeciw polio (choroba Heinego-Medina) powinny być podane dziecku w trzech dawkach przed ukończeniem przez nie 14. miesiąca życia, a szczepienie pojedynczą dawką przypominającą powinno odbyć się, gdy ma ono 6 lat.

W Polsce przeciw polio zaszczepionych jest 95 proc. dzieci, a u dzieci powyżej 2 r.ż. poziom zaszczepienia mieści się w przedziale od 99,3 do 99,9 proc. "Jednakże należy mieć na względzie, że obwód zakarpacki, w którym wystąpiły zachorowania, graniczy z czterema krajami, w tym również Polską" - zaznacza GIS. Zaszczepione powinny być również wszystkie osoby, które podróżują do regionów, w których potwierdzono występowanie poliowirusów.

W środę ONG Polio (stowarzyszenie zajmujące się walką z tą chorobą) poinformowało, że na Zakarpaciu na zachodzie Ukrainy wystąpiły dwa przypadki zachorowań dzieci na polio. Na polio zachorowały dzieci w wieku 4 lat i 10 miesięcy; paraliż charakterystyczny dla przebiegu tej choroby wystąpił u nich 30 czerwca i 7 lipca.

Ukraina jest szczególnie narażona na rozprzestrzenianie się wirusa ze względu na to, że szczepienia nie obejmują wszystkich dzieci. Tylko 50 proc. z nich zostało zaszczepionych w 2014 roku przeciw tej bardzo zakaźnej chorobie.

Od czasu powstania w 1988 roku pod auspicjami ONZ Światowej Inicjatywy na rzecz Walki z Polio (Global Polio Eradication Initiative) liczba zachorowań na chorobę Heinego-Medina spadła o ponad 99 proc. W 2013 roku wirus zaatakował w Somalii. Również w 2013 roku polio pojawiło się w Syrii.

W Polsce w latach 1951-1957 rejestrowano od 1,7 tys. do 3 tys. zachorowań rocznie. W czasie epidemii w 1958 roku odnotowano ponad 6 tys. zachorowań. Pod koniec lat 50., po wprowadzeniu szczepień, znacznie spadła liczba zachorowań na polio - od 1963 roku rejestrowano ich kilkanaście rocznie, a od końca lat 70. występowały sporadycznie. Ostatnie zachorowanie na polio w Polsce miało miejsce w 1984 r. i było wywołane dzikim typem wirusów.

Choroba przenosi się zazwyczaj przez kontakt bezpośredni - głównie drogą pokarmową lub w mniejszym stopniu drogą kropelkową; dotyka zwykle dzieci poniżej 5. roku życia, ale zachorować może każda niezaszczepiona osoba, bez względu na wiek.

Zakażenia wirusami polio mają różnorodny przebieg: od bezobjawowych, łagodnych, poprzez zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, aż do ciężkich zachorowań porażennych. Ocenia się, że u około 1 na 1000 zakażonych dzieci oraz 1 na 75 dorosłych mogą wystąpić porażenia mięśni.

Dr Paweł Stefanoff z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny zwraca uwagę, że porażeniu może ulec każda część ciała. Porażenia narastają w ciągu pierwszych kilku dni, towarzyszy im gorączka. Najczęściej mają charakter trwały, ale u niektórych chorych mogą ustąpić samoistnie po kilku tygodniach lub miesiącach. We wczesnej fazie choroby porażenie mięśni oddechowych lub jego powikłania mogą być przyczyną zgonu. U niektórych chorych może dojść do tzw. zespołu post-polio, tzn. narastających porażeń mięśni po wielu latach od zakażenia wirusami polio.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum