GIS: wszawica jest problemem społecznym, nie medycznym

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia   • 11 października 2011 11:31

W szkołach i przedszkolach w Małopolsce problem wszawicy jest wciąż aktualny. Walkę z pasożytami utrudniają rodzice odmawiający zgody na kontrolę czystości skóry głowy u dziecka.

GIS: wszawica jest problemem społecznym, nie medycznym
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Krystyna Kowalik, szefowa Małopolskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Higienistek Środowiskowych Medycyny Szkolnej, zwraca uwagę, że w województwie nie ma szkoły, której ta kwestia nie dotyczy - informuje Dziennik Polski.

Sytuację utrudniają przepisy, które w 2003 r. zniosły obowiązek kontroli higieny uczniów przez szkolne pielęgniarki. Także Instytut Matki i Dziecka opracował standardy postępowania pielęgniarek szkolnych, według których "utrzymywanie w szkołach przeglądów czystości ciała i odzieży należy uznać za gwałcenie praw dziecka". Przegląd czystości może odbywać się zatem jedynie za pisemną zgodą rodziców. Część spośród nich jednak odmawia.

Gazeta przytacza dane Głównego Inspektoratu Sanitarnego z których wynika, że w 2005 r. odnotowano 620 przypadków wszawicy, w 2006 r. - 897, a w 2007 - 2261, tendencja wzrostowa jest zatem wyraźna.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego, podkreśla, że  inspekcja sanitarna nie zbiera już danych na temat przypadków występowania wszawicy, ponieważ przestała być ona uważana za chorobę zakaźną.

- Wszawica nie jest problemem medycznym ani epidemiologicznym, ale społecznym. Aby go rozwiązać nie sięgamy po czynności medyczne, a po środek do zwalczania pasożytów kupiony w aptece i grzebień - mówi Jan Bondar.

Podkreśla, że przypadki wszawicy dotyczą najczęściej dzieci z rodzin zagrożonych marginalizacją społeczną.

- Drogą do ewentualnej interwencji przy powtarzającym się problemie są instytucje powołane do pomocy takim rodzinom. Oczywiście powinno się to odbyć dyskretnie, z poszanowaniem godności osobistej dziecka - zaznacza.

Wskazuje też, że opinia Instytut Matki i Dziecka nie jest wiążąca dla szkół.

- Rodzice przedszkolaków i uczniów wyrażają zgodę na objęcie dziecka przez pielęgniarkę opieką medyczną, w tym działaniami profilaktycznymi. Kontrola stanu skóry głowy również do nich należy. Powinna być przeprowadzana rutynowo - uważa rzecznik GIS.


Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum