GIS: wirus Ebola nie zagraża Polakom

Autor: TVN24/Rynek Zdrowia • • 11 sierpnia 2014 17:26

Marek Posobkiewicz, główny inspektor sanitarny, ocenił na antenie TVN24, że w Polsce nie ma zagrożenia wirusem Ebola. Jego zdaniem dla przeciętnego obywatela ryzyko zachorowania jest mniejsze niż prawdopodobieństwo wygrania "szóstki" w Totolotka. GIS podkreślił jednocześnie, że trzeba być jednak przygotowanym na wypadek pojawienia się choroby w naszym kraju.

Jak wyjaśnił, ryzyko jest małe, ale wszystko wydaje się możliwe. Osoba zakażona mogłaby przybyć do Polski lub innego kraju europejskiego samolotem z Afryki. Gdyby do tego doszło, trafiłaby do szpitala, gdzie natychmiast zostałaby odizolowana. W tym czasie zostałyby przeprowadzone badania potwierdzające bądź wykluczające zakażenie. Są one przeprowadzane w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego - informuje TVN24

Na razie jednak, jak podkreślają służby sanitarne, nie ma sytuacji, która zmuszałaby Polskę do przedsięwzięcia nadzwyczajnych środków, na przykład montowania bramek termowizyjnych wykrywających pasażerów z gorączką na lotniskach czy rozdawania w samolotach ulotek.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określiła w piątek (8 sierpnia) epidemię wirusa Ebola w Afryce Zachodniej - największą i najdłuższą w historii - jako sytuację nadzwyczajną dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Zalecono, by kraje "przygotowały się na wykrywanie i postępowanie w przypadku zachorowań", a także "ułatwiły procedury ewakuacji swoich obywateli, zwłaszcza personelu medycznego, który jest narażony na zakażenie".

Wirus Ebola, który wywołuje gorączkę krwotoczną, przenosi się przez krew i inne płyny ustrojowe. Niebezpieczne jest także dotykanie ciała zmarłego. Do symptomów choroby należą: gorączka, krwotoki wewnętrzne i zewnętrzne, a w ostatnim stadium choroby - wymioty i biegunka.

Na rynku nie ma jak dotąd specyfiku, który zapobiegałby zakażeniu lub umożliwiał leczenie. Wskaźnik śmiertelności wynosi ponad 50 proc.

Według piątkowego bilansu WHO, liczba osób zakażonych wynosi ok. 1800, a ofiar śmiertelnych – 961. Czwartym po Gwinei, Sierra Leone i Liberii krajem dotkniętym epidemią jest Nigeria.

Więcej: www.tvn24.pl 


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum