GIS podsumowuje efekty kampanii "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość"

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2017 14:00

Ponad 5,5 mln wyświetleń spotów, 1500 publikacji w mediach, przeszło 1,3 mln wejść na stronę - tak w skrócie przedstawiają się efekty ogólnopolskiej kampanii Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczącej profilaktyki uzależnień pt. "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość".

GIS podsumowuje efekty kampanii "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość"
Twórcy kampanii chcieli pokazać chcieliśmy pokazać młodzieży, że wyobrażenia związane z oddziaływaniem używek na organizm i wizerunek towarzyski, w zderzeniu z rzeczywistością bywają rozczarowujące. Fot. Archiwum

Według przeprowadzonych w styczniu 2017 r. badań, 90 proc. polskich nastolatków ma za sobą pierwsze doświadczenia z alkoholem, dwie trzecie paliło przynajmniej raz w swoim życiu papierosy, a co trzeci marihuanę i substancje podobne.

Twórcy kampanii "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" postanowili pokazać nastolatkom jeszcze inną stronę imprezowego medalu i odwołać się do tego, co liczy się dla nich najbardziej - opinii rówieśników.

- Poprzez przyjętą konwencję chcieliśmy pokazać młodzieży, że wyobrażenia związane z oddziaływaniem używek na organizm i wizerunek towarzyski, w zderzeniu z rzeczywistością bywają rozczarowujące, a ich zachowanie pod wpływem tych substancji często jest żenujące - mówi Marcin Bombrych, dyrektor generalny Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W ramach kampanii powstało 10 spotów video, które wyświetlały się razem z wynikiem quizu "Jakim typem melanżowicza jesteś?" na stronie www.melanz.tv.

- Zarówno pytania, jak i wynik testu, mimo że pisane lekkim językiem, dawały badanemu wiedzę o działaniu poszczególnych używek i negatywnych skutkach ich używania - dodaje.

Potencjał viralowy kampanii okazał się ogromny - liczba organicznych wyświetleń spotów na YouTubie przekroczyła 2,5 mln, a w mediach pojawiło się ponad 1500 materiałów o akcji. Oprócz tego w promocję idei zaangażowani zostali znani młodzieży influencerzy.

Całość uzupełniały działania takie jak produkcja limitowanej linii odzieży, reklamy na siłowniach i rowerach miejskich, czy w końcu działania informacyjne dedykowane rodzicom i pedagogom, pomagające m.in. zrozumieć, jak rozmawiać z nastolatkami o używkach oraz jak rozpoznać pierwsze oznaki uzależnienia.

Jak wynika z przeprowadzonych w tym miesiącu badań, większość osób (78 proc.) w grupie wiekowej 15-19 lat zetknęła się z hasłem lub przynajmniej jednym spotem kampanii i pod wpływem tego, co zobaczyła byłaby gotowa zrezygnować lub ograniczyć korzystanie z danej używki. W największym stopniu na obejrzane spoty zareagowały osoby zażywające grzyby halucynogenne - 86 proc. z nich zadeklarowało gotowość do ograniczenia ich spożycia, a 66 proc. - całkowitej rezygnacji. Również osoby, które zetknęły się z LSD są bardziej skłonne po obejrzeniu spotów do porzucenia (54 proc.) lub ograniczenia (60 proc.) tego typu używek.

Nieco rzadziej spoty skłaniają palaczy marihuany do rezygnacji (31 proc.) lub przynajmniej ograniczenia wypalanych ilości konopi (43 proc.). Kategorią wyróżniającą się jest alkohol. Jest on na tyle powszechny, że rezygnacja z jego spożycia przychodzi na myśli najrzadziej. Znacznie częstszym pomysłem nasuwającym się po zapoznaniu się z kampanią jest ograniczenie spożytego alkoholu (58 proc.).

Kampania "Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" zakończy się 31 marca 2017 r. Projekt jest współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi członkami Unii Europejskiej. Partnerem merytorycznym kampanii jest Fundacja Edukacji Społecznej. Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.melanz.tv.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum